Kacper Stokowski wypełnił minimum olimpijskie, ale nadal bez przepustki do Paryża

Kacper Stokowski wypełnił minimum olimpijskie

Kacper Stokowski to uzdolniony pływak AZS UMCS Lublin, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i potencjalny reprezentant naszego kraju w Paryżu. Zawodnik wypełnił minimum, a mimo to wciąż walczy o obecność na imprezie czterolecia.

Kacper zaczął swoją przygodę z pływaniem w wieku 3 lat. Już jako dziecko zrozumiał, że to z wodą chce wiązać swoją przyszłość i od tamtego momentu z ogromnym zaangażowaniem urzeczywistnia swoje marzenie. Sportowych szlifów nabierał w UKS G-8 Bielany, pod okiem trenera Pawła Wołkowa. 

Sportowa kariera Kacpra stale się rozwija i obfituje w sukcesy. 25-letni pływak, mimo młodego wieku, zdołał wielokrotnie pobić rekordy świata juniorów i rekordy Polski. Reprezentował Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku zdobył brązowy medal w sprincie stylem grzbietowym. I wciąż ma apetyt na więcej.

Pływakowi obecnie AZS UMCS Lublin gorliwie kibicują mieszkańcy regionu, czego dowodzi m.in. fakt, że 25-latek jest jednym z dziesięciu kandydatów w tegorocznym Plebiscycie Sportowym, organizowanym przez “Kurier Lubelski”. Niewiele osób ma natomiast świadomość, że lubelskiego pływaka bardzo docenia się także w Stanach Zjednoczonych. 

Zawodnik od kilkunastu miesięcy mieszka w USA, studiuje i trenuje na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Tam talent i determinację Polaka podziwiają profesjonalni pływacy i trenerzy z National Collegiate Athletic Association (NCAA) - stowarzyszenia zajmującego się organizacją zawodów sportowych szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych. 

W styczniu dwukrotnie został uhonorowany tytułem Swimmer of The Week przez Atlantic Coast Conference - konferencję wchodzącą w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej, działającej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA.

W tym roku reprezentant AZS UMCS LUBLIN walczy o prawo do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. 

Szanse na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej Kacper miał podczas Mistrzostw Świata w Sportach Wodnych w Dosze. Wielka impreza sportowa ruszyła 2 lutego, Sportowcy rywalizowali we wszystkich sześciu dyscyplinach podlegających pod Światową Federację Pływacką (World Aquatics): pływaniu na wodach otwartych, skokach do wody, pływaniu artystycznym, piłce wodnej, skokach z wysokości i pływaniu. 

Zmagania w pływaniu rozpoczęły się w niedzielę 11 lutego i potrwały do 18 lutego. Niestety, finały wyścigów na 100 m stylem grzbietowym odbyły się bez reprezentantów Polski. Kacper Stokowski odpadł w półfinale, plasując się na 14. miejscu z czasem 54.03 s. Wynik był tylko o 0,31 s gorszy od minimum olimpijskiego.

Młody pływak jest jednak zadowolony ze swojego wyniku, który - jak twierdzi - jest jego najlepszym czasem w tym sezonie. W osiągnięciu krótszego czasu nie pozwolił mu kontuzjowany bark, który nie zdążył jeszcze wrócić do pełnej sprawności.

Co ciekawe, pływak nie tak dawno osiągnął czas będący minimum olimpijskim, wyznaczony przez World Aquatics. To jednak zasady krajowe spowodowały, że wynik nie zapewnił mu przepustki do Paryża. Kacper popłynął bowiem przed otwarciem tzw. bramek czasowych ustalonych przez Polski Związek Pływacki. Przedstawiciele PZP bronią ustalonych przez siebie zasad, twierdząc, że wymogi mają na celu zapobieganiu sytuacjom, w których pływak „zrobiłby minimum na rok przed zawodami, a później nie dbał o formę”.

Kacper będzie miał możliwość wypełnienia minimum olimpijskiego jeszcze podczas głównych Mistrzostw Polski, które rozegrają się w dn. 25-28 kwietnia w Lublinie. Następnie pod uwagę będą brane jeszcze miejsca w światowym rankingu. Sytuacja nie jest łatwa - system kwalifikacji olimpijskich w pływaniu jest skomplikowany, a reprezentanci najsilniejszych krajów mają już bilety na igrzyska z poprzednich mistrzostw świata lub imprez kontynentalnych. 

Artykuły powiązane