Awans na igrzyska po 32 latach

Robert Łukaszewicz

Robert Łukaszewicz zajął 11. miejsce w finale mistrzostw świata w konkurencji skoków do wody z 10-metrowej wieży. Świetny występ zapewnił mu przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ostatnim polskim przedstawicielem tej dyscypliny na imprezie czterolecia był Grzegorz Kozdrański (Barcelona 1992).

Zawodnik Stali Rzeszów był jedynym naszym reprezentantem podczas rywalizacji na 10-metrowej wieży podczas pływackich mistrzostw świata w Doha. Bezpośrednią kwalifikację do igrzysk gwarantował awans do szerokiego, 18-osobowego finału. W eliminacjach Polak błysnął formą, zajmując z wynikiem 406,8 punktów rewelacyjną 12. pozycję. Dzięki temu po 32 latach doczekaliśmy się kolejnego reprezentanta, który w indywidualnej konkurencji wystąpi na basenie olimpijskim. Wcześniej dokonał tego Grzegorz Kozdrański, a miało to miejsce w 1992 roku w Barcelonie. Nie osiągnął on jednak w Hiszpanii niczego wielkiego - w skokach z trampoliny odpadł w eliminacjach po zajęciu 32. miejsca, natomiast w skoku z wieży był 22. i również nie dostał się do ścisłego finału. Kozdrański to aktualny trener kadry narodowej juniorów.

"Tak proszę państwa, to nie sen - Robert jedzie do Paryża. Czapki z głów Robert. Wielkie gratulacje dla trenerów i całej naszej ekipy!" - napisano po zakończeniu eliminacji w mediach społecznościowych klubu świeżo upieczonego olimpijczyka. "Robert Łukaszewicz był dziś rewelacyjny, znakomity" - mogliśmy też przeczytać na profilu Polskiego Związku Pływackiego.

W finale Łukaszewicz spisał się jeszcze lepiej. Polak otrzymał od sędziów 387.55 punktów i zajął 11. miejsce. To najwyższa lokata przedstawiciela "Biało-Czerwonych" w historii mistrzostw świata w skokach do wody w indywidualnej konkurencji olimpijskiej.

W niedzielę spodziewane są w Doha kolejne emocje. Odbędzie się bowiem walka o medale w skokach synchronicznych duetów mieszanych na trampolinie 3-metrowej. Wśród siedemnastu zgłoszonych par znaleźli się również nasi zawodnicy. W konkursie, który zaplanowano na godz. 13:30, wezmą udział Aleksandra Błażowska i Kacper Lesiak.

 

Zdjęcie: Polswim.pl

Artykuły powiązane