Święto żużla na lodzie już za nami! Michał Knapp 16. w ME

żużel na lodzie już za nam

To było prawdziwe święto fanów żużla, choć w niezwykłym wydaniu. W Sanoku zakończyły się mistrzostwa Europy w ice speedwayu. Najlepszy w jeździe na lodzie był Austriak Franz Zorn. Jedyny reprezentant Polski – Michał Knapp zajął przedostatnie, 16. miejsce.

Sanok zawody European Individual Ice Speedway Championship gości od 2022 roku. Tym razem fanom lodowego żużla zaprezentowało się 17 zawodników z ośmiu krajów Europy: Niemiec, Szwecji, Finlandii, Czech, Austrii, Holandii, Włoch i Polski. Żużlowcy ścigali się w dość wiosennej aurze, ale – jak podkreślali – nie stanowiło to problemu.

Mistrzem Starego Kontynentu został Franz Zorn, który wygrał zarówno sobotni, jak i niedzielny finał.  Jest to utytułowany żużlowiec na lodzie, a jego osiągnięcie jest tym większe, że w tym roku skończy... 54 lata. Austriak obronił tytuł z zeszłego roku, a wcześniej zdobył go jeden raz... 15 lat temu! W dorobku ma też dwa srebrne medale mistrzostw świata, wywalczone również w sporym odstępnie czasowym, w 2000 i 2023 roku! Doświadczony uczestnik zawodów w ice speedwayu pierwszy raz w lodowych MŚ wystąpił w 1998 roku, gdy zajął 16. miejsce. W tym samym roku zadebiutował w ME, gdzie był czwarty.  – To były fantastyczne dwa finały, zdobyłem złoto po raz trzeci. Zobaczymy czy uda się jeszcze raz za rok – podkreślał zwycięzca.

Polskę reprezentował 32-letni Michał Knapp. Niestety, przez dwa dni startów miał spore problemy ze sprzętem i nie udało mu się powalczyć o wyższe lokaty. W sobotę zajął dopiero 15. miejsce w gronie 17 uczestników, z ledwie dwoma punktami. W niedzielę było jeszcze gorzej, bo nie udało się powiększyć dorobku i ostatecznie Polaka sklasyfikowano na 16. miejscu. Gorszy był tylko Szwed Joakim Soederstroem.  Knapp i tak lekko poprawił wynik sprzed roku, gdzie również zawiódł jego motor i zajął 18. lokatę. W ME startuje nieprzerwanie od 2020 roku, a jego najwyższe miejsce to 11. przed dwoma laty.  Ice speedway  to trochę rodzinna pasja u Knappów, bo po lodzie jeździł też jego stryj Grzegorz Knapp, który zmarł w 2014 roku.

Wicemistrzem Europy został Szwed Jimmy Olsen, a z brązu cieszył się Niemiec Max Niedermaier. W tym sezonie żużlowców na lodzie czekają jeszcze indywidualne mistrzostwa świata. Te składać się będą z czterech rund: dwóch w niemieckim Inzell (23-24 marca) i dwóch w holenderskim Heerenveen (6-7 kwietnia).

Artykuły powiązane