Kajetanowicz przed najcięższym wyzwaniem w kalendarzu WRC

Kajetanowicz Kajetan

Rajd Safari to jeden z najtrudniejszych rajdów w całym kalendarzu WRC! Kierowcy mogą spodziewać się kamienistych, pełnych kolein dróg, a także całkowicie nieprzewidywalnej pogody. I to wszystko w przepięknej, egzotycznej scenerii rodem z najpiękniejszych pocztówek! Po raz trzeci na starcie tego niezwykłego rajdu staną Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Kajetanowicz i Szczepaniak przebywają w Kenii, gdzie przygotowują się do startu w swojej pierwszej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata tego sezonu. Załoga ponownie korzystać będzie ze Škody Fabii RS Rally2 obsługiwanej przez hiszpański RaceSeven. Polacy są po udanych testach, na których ustawiali samochód pod specyficzne trasy Rajdu Safari.

Przed polskim duetem blisko 370 kilometrów odcinków specjalnych po bezdrożach, na których wszystko może się wydarzyć.

– Zaczynamy sezon od Rajdu Safari, najtrudniejszej rundy w mistrzostwach świata. Byliśmy tu już dwa razy i dwukrotnie mieliśmy możliwość wygrania tego rajdu. Mówię możliwość, ponieważ to jest jeden z tych rajdów, na których bardziej trzeba kalkulować. Strategia jest konieczna i mam nadzieję, że również w tym roku pojadę z chłodną głową, nie ryzykując zbytnio, choć to ryzyko i tak jest wkalkulowane. Mamy blisko 400 kilometrów do przejechania na ostro, w bardzo trudnych warunkach. Niebo czasami jest zachmurzone, czasami słońce świeci bardzo mocno, co powoduje, że mamy w cieniu ponad 30 stopni. Przerzuciliśmy się z zimnej Polski do wysokich temperatur, jest bardzo duszno, więc to też nie będzie pomagać. Będę starał się znowu mądrze do tego podejść, żeby nie walczyć za wszelką cenę w WRC2, tylko w WRC2 Challenger, bo to jest nasz cel. Nie jestem kierowcą wspieranym przez fabrykę, więc dla mnie najważniejsza jest oczywiście walka w tej kategorii, ale przed nami długa droga – powiedział Kajetan Kajetanowicz.

Łącznie w zawodach wystartuje 29 załóg, z czego aż 14 korzysta z samochodów klasy Rally2. Wśród konkurentów Kajetanowicza i Szczepaniaka są m.in. Solberg z Edmondsonem, Ciamin z Roche czy Greensmith z Anderssonem.

Tegoroczny Rajd Safari rozpocznie się w czwartek, 28 marca, od SS Kasarani (4,84 km, start o godzinie 12:05 czasu polskiego), poprzedzony środowym odcinkiem testowym (Loldia, 5,4 km, godz. 8:01). Na piątek zaplanowano trzy dwukrotnie pokonywane próby, w tym najdłuższy oes Kedong, mierzący aż 31 i pół kilometra. Sobota i niedziela to również trzy oesy, na których załogi pojawią się dwa razy. Zawody zakończy w niedzielę Power Stage Hell’s Gate.

Kajetan Kajetanowicz wraz z Maciejem Szczepaniakiem rywalizować będą w pełnym cyklu WRC2, a więc pojadą maksymalną możliwą liczbę siedmiu wytypowanych rund z kalendarza mistrzostw świata. W zeszłym sezonie popularny "Kajto" został Rajdowym Mistrzem Świata WRC2 Challenger (klasyfikacja załóg niefabrycznych), uzupełniając imponującą kolekcję, składającą się z trzech tytułów mistrza Europy i czterech tytułów mistrza Polski.

 

Zdjęcie: fanpage Kajetana Kajetanowicza (facebook.com)

Artykuły powiązane