Mazurek Dąbrowskiego w Sofii!

Weronika Zielińska-Stubińska uzyskała w dwuboju 235 kg

Polka Weronika Zielińska-Stubińska uzyskała w dwuboju 235 kg i zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kat. 81 kg. To pierwszy od pięciu lat złoty medal dla "Biało-Czerwonych" w tej dyscyplinie na Starym Kontynencie.

Polka nie dała rywalkom szans - prowadziła po obu bojach. W rwaniu rozpoczęła od 103 kg, ale premierowe podejście spaliła. W drugim zaliczyła 103 kg już bez problemów. W trzecim na sztandze znalazło się 106 kg, ale tym razem nie poradziła sobie z tym ciężarem.

W podrzucie walka o medal w dwuboju zaczęła się z sukcesem od 127 kg. Druga próba, z ciężarem 130 kg, była jednak spalona, co wprowadziło niewielką nerwowość w naszej ekipie. W ostatnim podejściu zagrano va banque - postanowiono, że liderka po rwaniu spróbuje powalczyć z ciężarem 132 kg.

Jak się okazało, było to"pokerowe" zagranie! Podwyższenie o 2 kg w stosunku do podejścia spalonego, dało planowany efekt. Polka bez problemów zaliczyła finałowe podejście, a w dwuboju zapisała na swoim koncie rezultat 235 kg, który zapewnił jej złoty medal.

Złoty krążek w Sofii jest pierwszym od pięciu lat wywalczonym przez Polkę z najcenniejszego kruszcu na mistrzostwach Europy. Poprzednio w 2019 roku złotą medalistką ME była Joanna Łochowska.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna współpraca Weroniki z Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów nie układa się najlepiej. Najlepsza obecnie zawodniczka w kraju początkowo nie znalazła się na zamkniętej liście zgłoszeń do zeszłorocznych mistrzostw świata. Otrzymała też pismo, że nie ma możliwości dokooptowania jej do składu. Ostatecznie udało jej się pojechać do Rijadu (Arabia Saudyjska) i była najlepszą z grona naszych kadrowiczek.

Świeżo upieczona mistrzyni Europy nadal walczy o prawo startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Na razie zajmuje 12. pozycję na liście rankingowej IWF. Polka w kwietniu wystąpi w zawodach Pucharu Świata w Phuket w Tajlandii, gdzie może poprawić swoją lokatę.

W dorobku ekipy "Biało-Czerwonych" w Sofii trzy medale: złoty Zielińskiej-Stubińskiej w kat. 81 kg, w poniedziałek (na otwarcie zawodów) srebrny w kat. 49 kg zdobyła Oliwia Drzazga, a w czwartek - w kat. 64 kg Wiktora Wołk brązowy.

Wyniki w kat. 81 kg:

1. Weronika Zielińska-Stubińska (Polska) - 235 (103/132);
2. Jelena Jerszina (Mołdawia) - 234 (103/131);
3. Dilara Narin (Turcja) - 222 (97/125).

 

 

Zdjęcia: PZPC

Artykuły powiązane