Polscy pięcioboiści w półfinale PŚ, ale nie w komplecie

pięciobój nowoczesny

W Sofii trwa ostatnia tegoroczna edycja zawodów Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym. Do półfinałów awansowały dwie Polki i trzech Polaków. Poza finałem znalazła się medalistka olimpijska Oktawia Nowacka.

Do walki w eliminacjach kobiet, rozegranych w trzech 25-osobowych grupach, przystąpiły trzy reprezentantki Polski - Anna Maliszewska, Natalia Dominiak (obie grupa „A”) i Oktawia Nowacka (grupa „B”). Z każdej grup do finału awans uzyskiwała najlepsza dwunastka. W grupie "A" imponujące szermiercze otwarcie zaliczyła Anny Maliszewskiej, która była 5-ta z wynikiem 243 punktów. Taki sam wynik jak nasza zawodniczka uzyskały jeszcze trzy inne pięcioboistki. Zwyciężczynią rankingowej rundy szermierki została Czeszka Karolina Krenkova (257 punktów). Nieco gorzej spisała się Natalia Dominiak, której 220 punktów dawało 13. pozycję. Po rozstrzygnięciu konkurencji pływackiej obie Polki zajmowały miejsca dające awans do półfinału. Z numerem 4-tym, 20 sekund za prowadzącą Czeszką, na trasie biegu ze strzelaniem pojawiła się Anna Maliszewska. Jako 11-ta, z 36 sekundami handicapu wystartowała Natalia Dominiak. Od początku wyścigu biało-czerwone pozostawały wśród najlepszych zawodniczek w swojej grupie. Dobrze radząca sobie na strzelnicy Natalia Dominiak, odnotowała znaczący awans, przekraczając linię mety jako 6-ta (czwarty rezultat laser run). Anna Maliszewska, która osiągnęła 8. wynik konkurencji łączonej, pojawiła się na mecie jako druga, 2 sekundy za Hiszpanką Laurą Heradią.

Gorzej od koleżanek z kadry swój występ w grupie "B" zaczęła Oktawia Nowacka, która uzbierała tylko 201 punktów na planszy szermierczej (17. miejsce). Uzyskany 12-ty czas wyścigu na dystansie 200 metrów stylem dowolnym nie zmienił pozycji Polki w klasyfikacji generalnej. Do biegu ze strzelaniem wystartowała jako 17-ta zawodniczka grupy „B” i po rywalizacji na arenie laser ukończyła swój start eliminacyjny na tej samej pozycji, odpadając z dalszych zmagań

W eliminacjach panów na stracie stanęło 85 śmiałków. W grupie „A” wystartowali Kamil Kasperczak i Daniel Ławrynowicz, natomiast w grupie „C” śledziliśmy występy Łukasza Gutkowskiego i Sebastiana Stasiaka.

Daniel Ławrynowicz i Kamil Kasperczak uzyskali taką samą liczbę punktów w rankingowej rundzie szermierki (208 punktów), co pozwoliło im zająć miejsca odpowiednio 12. i 14. Na starcie laser run Daniel pojawił się z numerem 10, a Kamil z 17-tym, ale do czołowej "12" tracił jednak niewiele, bo tylko 4 sekundy. Obaj nasi reprezentanci świetnie spisali się w konkurencji łączonej, uzyskując kolejno 3. (Daniel) i 4. (Kamil) wynik w swojej grupie eliminacyjnej. Daniel Ławrynowicz finiszował ostatecznie na pozycji 5., a Kamil Kasperczak przekroczył metę jako 11.
W grupie "C"  Łukasz Gutkowski osiągnął 215 punktów w szermierce, co było 14-tym rezultatem. Znacznie gorzej wiodło się Sebastianowi Stasiakowi. 194 „oczka” wystarczyły ledwie do zajęcie 22. lokaty. Po pływaniu Stasiak przesunął się na 20. miejsce, a Gutkowski był niezmiennie 14. Łukasz pojawił się na trasie biegu ze strzelaniem 57 sekund za prowadzącym Szwajcarem Dallenbachem. Dobry występ i 4. wynik podczas zmagań na laser run zapewnił mu  prawo startu w półfinale - metę wyścigu przekroczył jako 11. Niestety mimo dobrej postawy biegowej (7. rezultat), Stasiak nie zdołał zmieścić się w pierwszej dwunastce z kwalifikacją do finału.

 

Zdjęcie: Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane