Kasperczak jedzie do Paryża! Był blisko podium MŚ w pięcioboju nowoczesnym

pięciobój nowoczesny

Choć nie udało się zdobyć medalu, na pocieszenie pozostała kwalifikacja na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Kamil Kasperczak zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym w chińskim Zhengzhou. Siódmy był drugi z Polaków Łukasz Gutkowski.

Światowy czempionat w Zhengzhou był ostatnią szansą na olimpijskie kwalifikacje dla pięcioboistów. Przed mistrzostwami posiadaczami imiennej kwalifikacji było po 22 kobiet  i mężczyzn, w tym  Łukasz Gutkowski, który olimpijski bilet zdobył podczas zeszłorocznych Igrzysk Europejskich w Krakowie. 25-latek zajął tam wówczas 8. miejsce, co dawało przepustkę na paryskie igrzyska. Dla Gutkowskiego będzie to drugi start olimpijski, bo wystąpił również w Tokio, w 2021, gdzie zakończył zmagania na 12. pozycji.

Walka w Chinach toczyła się o pozostałe 28 miejsc – po 14 u kobiet i mężczyzn. Imienną kwalifikację wywalczyć mogły trzy najlepsze zawodniczki i trzech najlepszych zawodników, którzy nie uzyskali wcześniej awansu. Pozostałe bilety do Paryża przypadną czołowym pięcioboistom z rankingu olimpijskiego, który zostanie zaktualizowany po MŚ.

Ogółem w Chinach, oprócz Gutkowskiego i Kamila Kasperczaka wystąpiło jeszcze pięcioro reprezentantów Polski:  Natalia Dominiak, Anna Maliszewska, Oktawia Nowacka, Daniel Ławrynowicz i Sebastian Stasiak.

Najlepiej spisał się 23-letni Kasperczak, któremu niewiele zabrakło do medalu, bo wywalczył 5. miejsce, a co najważniejsze: zdobył olimpijską kwalifikację.  Zielonogórzanin w marcu zdobył brązowy medal Pucharu Świata w Kairze. To był wówczas nie tylko jego pierwszy krążek zawodów tej rangi, ale też pierwszy finał, do którego wszedł z drugim wynikiem. Wcześniej wywalczył brąz igrzysk olimpijskich młodzieży w sztafecie mieszanej, w Buenos Aires, w 2018 roku oraz złoto mistrzostw Europy juniorów z tego samego roku w sztafecie mężczyzn.

– Jest to dla mnie naprawdę zadowalający wynik. To TOP5 na świecie. Jeszcze rok temu nie myślałem o takiej pozycji. W tym roku już drugi raz miałem możliwość walki o medal na światowej imprezie. Teraz się nie udało, ale piąte miejsce biorę w ciemno – mówił Kasperczak w rozmowie z Radiem Zachód. Na 7. pozycji  rywalizację w Zhengzhou zakończył Gutkowski. W eliminacjach z MŚ pożegnali się Daniel Ławrynowicz oraz Sebastian Stasiak.

Wśród pań również w fazie eliminacyjnej odpadła  brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 Oktawia Nowacka. Nieco lepiej spisały się Natalia Dominiak i Anna Maliszewska, które pożegnały się z MŚ dopiero w półfinale. Dwie ostatnie pięcioboistki wciąż mają szansę na olimpijski awans, ale teraz decydować będzie o tym olimpijski ranking. Ten zostanie zamknięty 17 czerwca.

Rywalizację drużynową Polacy (Gutkowski, Kasperczak, Stasiak) zakończyli na piątej pozycji, a Polki  (Nowacka, Dominiak, Maliszewska) – na dziewiątej.

Mistrzami świata zostali Węgier Csaba Bohm, Seungmin Seong z Korei Płd., a w rywalizacji drużynowej wśród panów i pań najlepsi byli Węgrzy.