Czwórka biało-czerwonych powalczy o medal pięciobojowych mistrzostw świata

pięciobój nowoczesny

W chińskim Zhengzhou trwają mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym, będące ostatnią szansą na wywalczenie olimpijskiej przepustki. Do półfinału awansowały dwie Polki i dwóch Polaków. Odpadła m.in. brązowa medalistka IO w Rio de Janeiro Oktawia Nowacka.

Dwie Polki pozostają w grze

Na starcie eliminacji kobiet, rozegranych w dwóch 36-osobowych grupach, stanęły Natalia Dominiak , Anna Maliszewska i Oktawia Nowacka. Awans do półfinału uzyskiwały 18 najlepszych zawodniczek z obu grup.

Pierwsze starty Polek były bardzo obiecujące. Świetny rezultat szermierczy osiągnęła Natalia Dominiak. Nasz reprezentantka zgromadziła 225 puntów, a jej wynik dał jej miejsce wśród czołówki kwalifikacyjnej grupy „A”. Anna Maliszewska, z wynikiem 200 punktów, zajmowała miejsce 27. Oktawia Nowacka, której szermierka jest bardzo mocną stroną, pokonała na planszy 19 rywalek, dzięki czemu osiągnęła taki sam rezultat jak Natalia Dominiak. 225 punktów przełożyło się na 10. wynik wśród zawodniczek eliminacyjnej grupy „B”.

Najlepszą spośród Polek podczas pływackiego etapu walki o półfinał okazała się Oktawia Nowacka. Czas 2:15,89 pozwolił jej zająć 10. pozycję w swojej grupie i tę samą lokatę w klasyfikacji po dwóch konkurencjach.

Dobre jeździeckie występy Natalii Dominiak i Anny Maliszewskiej umożliwiły obu zawodniczkom awans w stawce pięcioboistek grupy „A”. Natalia Dominiak przystąpiła do laser run z numerem 7., natomiast Anna Maliszewska z numerem 25.

Wszystkie trzy biało-czerwone odnotowały udane dwie pierwsze rundy strzeleckie. Średnie czasy w okolicy 10 sekund w przypadku Natalii, 13 sekund w przypadku Ani i 12 sekund w przypadku Oktawii umożliwiły im awans w stawce rywalek lub awans na wyższe lokaty.

Spora przewaga punktowa i mocne tempo biegu prezentowane przez Natalię Dominiak pozwoliły na dotarcie do mety na miejscu promowanym awansem, mimo kilku błędów podczas ostatniej rundy na stanowisku strzeleckim. Na mecie zameldowała się jako 15.

Anna Maliszewska, która zmagała się z problemami w finałowej serii strzeleckiej, wykorzystała swoje świetne przygotowanie biegowe i finiszowała jako 18., gwarantując sobie miejsce wśród półfinalistek. Niestety błędy na strzelnicy okazały się kosztowne w przypadku Oktawii Nowackiej. Mimo walki do końca, nasza zawodniczka przekroczyła linię mety jako 26.

Połowa naszych z awansem

W rywalizacji mężczyzn na starcie stanęli czterej reprezentanci Polski – Łukasz Gutkowski (grupa „A”), Daniel Ławrynowicz (grupa „B:), Kamil Kasperczak i Sebastian Stasiak (grupa „C”).

Podczas pierwszej konkurencji rozegranej w ramach kwalifikacji, trzej Polacy osiągnęli dokładnie takie same rezultaty rankingowej rundy szermierczej. Daniel Ławrynowicz z wynikiem 215 punktów został sklasyfikowany na miejscu 13., podobnie jak Kamil Kasperczak. Sebastian Stasiak zajął pozycję 14, tuż za Kasperczakiem. Łukasz Gutkowski zwyciężał 11-krotnie. Jego rezultat dał mu 21. lokatę w swojej grupie.

W konkurencji pływackiej świetny występ odnotował Łukasz Gutkowski. Nasz reprezentant ustanowił 6. czas wyścigu na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, dzięki czemu po zsumowaniu wyników dwóch konkurencji przesunął się na 18. lokatę (czas pływania 2:01,81).

W klasyfikacji generalnej przed laser run Kamil Kasperczak (wynik pływania 2:04,73) zajmował miejsce 11., Sebastian Stasiak (2:06,25) 12., a Daniel Ławrynowicz (2:05,10) 14. 

Fenomenalny bieg w wykonaniu Łukasza Gutkowskiego i najlepszy rezultat samego biegu grupy „A”, uzyskany przez reprezentanta Polski, przypieczętował  jego awans do półfinału. Łukasz zameldował się na mecie wyścigu jako 11.

Swoją szansę na zdobycie przepustkę do fazy półfinałowej wykorzystał również Kamil Kasperczak. Skuteczny na strzelnicy (4. wynik strzelania grupy „C”) i mocny na trasie biegu, finiszował jako 12., zdobywając prawo startu wśród najlepszej 36 uczestników tych mistrzostw.

Niewiele zabrakło do awansu Sebastiana Stasiaka. Polak ustanowił 9. wynik laser run w swojej grupie kwalifikacyjnej. Niestety nie udało mu się zająć miejsca wśród najlepszej 12. Finiszował jako 15. Najgorzej poszło Danielowi Ławrynowiczowi, który na trasie biegu zmagał się z trudnościami. Nasz zawodnik przekroczył linię mety jako 22.

 

Zdjęcie: Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane