Za nami Zimowe Europejskie Igrzyska VIRTUS 2024 w Zakopanem

Zimowe Europejskie Igrzyska VIRTUS 2024 w Zakopanem

W Zakopanem odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska VIRTUS 2024, organizowane przez międzynarodową federację zajmującą się sportem osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Udział w igrzyskach wzięło łącznie 12 ekip z krajów europejskich, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

W dniach 2-8 marca 2024 roku Zakopane stało się sercem sportowej rywalizacji zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa i autyzmem. To wyjątkowe wydarzenie skupiło ponad 300 uczestników: zawodników, trenerów, obsługę medyczną i techniczną, delegatów oraz władze Światowej Federacji Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną VIRTUS. Udział w zawodach zgłosiło łącznie 12 ekip z krajów europejskich, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Sportowcy rywalizowali ze sobą w pięciu dyscyplinach: narciarstwie zjazdowym, narciarstwie biegowym, fustal, koszykówka 3x3 oraz w wyścigach wioślarskich.

- W zawodach w narciarstwie alpejskim na Kasprowym Wierchu uczestniczyło blisko 60 zawodników z 10 krajów. Wszyscy sportowcy, trenerzy i działacze VIRTUS są bardzo zadowoleni z poziomu organizacji, jakości i przygotowania tras narciarskich oraz z udziału w tej najważniejszej imprezie sportowej roku, rozgrywanej w Polsce i w Zakopanem – powiedziała Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes zarządu Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane. 

Głównym organizatorem Zimowych Europejskich Igrzysk VIRTUS 2024 Zakopane był Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem, który od ponad 30 lat organizuje w kraju zawody ogólnopolskie oraz międzynarodowe rangi Mistrzostw Europy i Świata dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zawody w Zakopanem zostały przeprowadzone w trzech kategoriach niepełnosprawności:

  • II1 - Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • II2 - Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną (Zespół Downa)
  • II3 - Sportowcy z autyzmem lub spektrum autyzmu

Ceremonia otwarcia igrzysk odbyła się 3 marca 2024 w kinie Sokół w Zakopanem, natomiast ich zwieńczenie odbyło się 7 marca na małej hali sportowej COS.

Kasprowy Wierch okazał się szczęśliwy dla polskich sportowców w Narciarskich Mistrzostwach Świata i Europy VIRTUS 2024 w Zakopanem. Medale i tytuły mistrzowskie rozdano w zawodach Mistrzostw Świata VIRTUS 2024 oraz Mistrzostw Europy VIRTUS 2024.

Czterokrotnie tytuły Mistrzów Świata i Europy VIRTUS 2024 wywalczyli Aleksandra ANDREJKO (gr.II3) i Antoni WIERCIOCH (gr.II2), alpejczycy trenujący z Fundacja HANDICAP Zakopane. Polacy zdominowali rywalizację w swoich kategoriach, wygrywając zdecydowanie w supergigancie, slalomie, gigancie i w kombinacji alpejskiej. Brązowe medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 zdobył też Klemens ZIĘBA (gr.II2) w supergigancie, czym potwierdził swoją przynależność do światowej czołówki alpejczyków VIRTUS. Brązowy medal Mistrzostw Europy VIRTUS 2024 zdobyła też Patrycja STRAMA w slalomie (gr.II2). Pozostali nasi zawodnicy również osiągnęli bardzo dobre wyniki, zajmując następujące miejsca: 4 - w supergigancie - Łukasz Frączek, 5 - w slalomie - Bartosz Matusiewicz, 6 - w slalomie - Jakub Kaim, 7 - w gigancie - Jan Wolczko.

 

Artykuły powiązane