MŚJ w łyżwiarstwie figurowym: Polak z historycznym występem

MŚJ w łyżwiarstwie figurowym

Podczas mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie figurowym błyszczy Jakub Lofek. Polak po programie krótkim zajmuje 7. lokatę z nowym rekordem życiowym!

Dla Lofka tegoroczny start jest trzecim na imprezie tej rangi. Dwa lata temu był 24., natomiast rok temu uplasował się na 19. pozycji. W tym roku progres jest jeszcze bardziej widoczny. Zawodnik trenujący na co dzień w Oświęcimiu zaliczył niemal perfekcyjny występ - czysto wykonał  potrójnego axla, potrójnego lutza i kombinację potrójnego flipa z potrójnym toeloopem. Wszystkie jego piruety zostały ocenione na 4 poziom. Łącznie zdobył aż 75.55 pkt, poprawiając rekord życiowy o blisko 14 "oczek"! Liderem jest Koreańczyk Minkyu Seo.

- Jestem niesamowicie szczęśliwy. Po raz pierwszy pojechałem czysty program krótki z potrójnym axlem. To nieprawdopodobne uczucie, bo ostatnio miałem lekki problem z plecami. Teraz czuję się już zdecydowanie lepiej. W programie dowolnym znów chcę pokazać, że potrafię. Ale chcę też dobrze bawić się tym startem – powiedział tuż po zawodach Lofek

Program dowolny solistów zostanie rozegrany w sobotę. Jeśli Lofek utrzyma lokatę w TOP10, zostanie pierwszym od 1983 roku polskim solistą, który uplasuje się tak wysoko w mistrzostwach świata juniorów. 41 lat temu ósme miejsce zajął Andrzej Strzelec. Wcześniej dwukrotnie szósty (1979, 1980) był legendarny Grzegorz Filipowski.

W finale zobaczymy też naszą solistkę. Noelle Streuli w programie krótkim zajęła 23. pozycję z wynikiem 53,38 punktów, co dało jej kwalifikację do finału. Program dowolny zaplanowano na piątek.

Soliści (program krótki)
1. Minkyu Seo (Korea Południowa) 80.58 pkt