Łyżwiarski rekord świata z Polakiem w tle!

Łyżwiarski rekord świata z Polakiem w tle!

Amerykanin Jordan Stolz w Salt Lake City podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim wynikiem 1.05,37 poprawił rekord świata na 1000 m. Podczas rywalizacji nie zabrakło polskiego akcentu.

Stolz niesamowitego wyczynu dokonał w Utah Olympic Oval, który przez wielu ekspertów uważany jest za najszybszy tor świata. Obiekt położony jest 23 km na południowy zachód od Salt Lake City w Kearns w stanie Utah i został zbudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2002 roku. Zresztą podczas tych zmagań ustanowiono na nim dziesięć rekordów olimpijskich i dziewięć rekordów świata, co stanowi największą liczbę rekordów świata, jakie kiedykolwiek ustanowiono podczas jednego wydarzenia.

Tym bardziej nie ma co się dziwić, że gdy do rywalizacji stają najlepsi łyżwiarze świata, apetyty na dobre wyniki na amerykańskim lodowisku są duże. Dotychczasowy rekord 1.05,69 należał do Rosjanina Pawła Kuliżnikowa, który ustanowił go 15 lutego 2020 roku właśnie w Utah Olympic Oval. Jordan Stolz swój niesamowity rezultat osiągnął w rywalizacji na 1000 m podczas Pucharu Świata. Jego czas to 1.05,37 sekundy.

Co ciekawe, w parze z Amerykaninem jechał zawodnik Pilicy Tomaszów Mazowiecki – Damian Żurek. Efekt? Łyżwiarz ustanowił swój nowy rekord życiowy - 1.07,45. Dało mu to ósme miejsce w całej rywalizacji. O tym, że Polak jest w niezłej formie mogliśmy przekonać się już na Mistrzostwach Europy w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach, które odbywały się na początku tego roku w holenderskim Heerenveen. Wówczas Damian Żurek, Marek Kania oraz Piotr Michalski w sprincie drużynowym sięgnęli po złoto.

Artykuły powiązane