AMŚ w łyżwiarstwie szybkim: dziewięć medali "Biało-Czerwonych"

AMŚ w łyżwiarstwie szybkim

Na zakończenie Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim w Hamar drugie miejsce w konkurencji sztafet mieszanych wywalczyli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka. Łącznie nasza reprezentacja zdobyła aż dziewięć medali! Więcej krążków zdobyli tylko Norwegowie.

Przez pierwsze trzy dni AMŚ w norweskim Hamar "Biało-Czerwoni" wywalczyli osiem krążków, co zaostrzyło nasze apetyty na kolejne sukcesy podczas ostatniego dnia trwania mistrzostw. Polscy panczeniści-studenci nie zawiedli oczekiwań i już w pierwszej niedzielnej konkurencji zdobyli trzecie srebro. Drudzy na "kreskę" w zmaganiach sztafet mieszanych dotarli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka. Wygrali je Czesi, a trzecią lokatę zajęli Hiszpanie.

Jabrzyk największą gwiazdą!

Największą gwiazdą Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim w Hamar była bez wątpienia Natalia Jabrzyk. W czwartek 22-letnia studentka Politechniki Łódzkiej zwyciężyła na 1000 metrów, dzień później wygrała na 1500 metrów, a w sobotę wraz z Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wywalczyła brąz w biegu drużynowym. W niedzielę Jabrzyk była bardzo bliska czwartego podium AMŚ 2024. W biegu masowym panczenistka Pilicy Tomaszów Mazowiecki uplasowała się na czwartym miejscu, ze stratą zaledwie 0,02 sekundy do trzeciej łyżwiarki szybkiej.

Wśród mężczyzn liderem kadry był Marek Kania, który w sobotę był najlepszy na 500 metrów (będąc szybszym o cztery tysięczne sekundy od Japończyka Yuty Hirosego), a dwa dni wcześniej - w czwartek, zwyciężył na 1000 metrów. Przypomnijmy, że Marek to brązowy medalista seniorskich mistrzostw Europy z Heerenveen oraz siódmy zawodnik PŚ na najkrótszym z dystansów.

Drugie miejsce Biało-Czerwonych

W klasyfikacji medalowej AMŚ 2024 Polacy zajęli wysokie, drugie miejsce z dorobkiem dziewięciu medali (cztery złote – trzy srebrne – dwa brązowe). Wygrali ją Norwegowie z dwunastoma krążkami (5-4-3), a trzecią lokatę zajęli Japończycy (2-3-3).

Zdjęcia: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego