Wraca Tour de Pologne Women. Kolarki pojadą w czerwcu

Wraca Tour de Pologne Women

Do tej pory odbyła się tylko jedna edycja, ale to się zmieni. W tym roku kibice ponownie zobaczą Tour de Pologne Women. Kolarską imprezę, w której pojadą panie, zaplanowano na dni 28-30 czerwca. –  My organizowaliśmy taki wyścig już osiem lat temu, a teraz wracamy – podkreślił dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Wiadomo, że czerwcowy wyścig będzie miał trzy etapy. Trasa nie jest jeszcze znana.  – Nie ma dziś bardziej dynamicznie rozwijającej się dyscypliny sportu niż kolarstwo kobiet. Oglądanie pań w akcji to wielkie emocje i dostrzega to cały kolarski świat – tłumaczy powody decyzji o reaktywacji imprezy Czesław Lang.

Pierwsza edycja Tour de Pologne Women odbyła się w 2016 roku, tuż po zakończeniu męskiego Tour de Pologne. Trasa biegła górskimi drogami w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Do rywalizacji w trzyetapowym wyścigu zgłosiły się 72 kolarki, a zmagania ukończyło 59 z nich. Wygrała mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, Szwajcarka Jolanda Neff. Najlepszą z Polek okazała się Paulina Brzeźna-Bentkowska, która dojechała do mety na czwartej pozycji.

Czesław Lang jest pewny, że kobiecy wyścig uda się wypromować tak bardzo, jak zmagania panów. – Wiem, jak rozwijać wyścig i tworzyć z niego platformę, w której centralnym punktem jest sport na najwyższym światowym poziomie. Męski wyścig stał się wizytówką naszego kraju na całym świecie i potrafimy pokazać najpiękniejsze zakątki Polski – mówi dyrektor wyścigu.

I podkreśla, że już osiem lat temu miał pewność, że to dobry pomysł.  – Już wtedy wiedziałem, że to jest odpowiedni kierunek. Minęło kilka lat i warto wrócić do tej idei. Jestem przekonany, że Tour de Pologne Women wszyscy będą oglądali z zapartym tchem. Tym bardziej że nasze kolarki, z Katarzyną Niewiadomą na czele, spisują się w ostatnich latach rewelacyjnie – twierdzi.  

Przypomnijmy, że Niewiadoma to brązowa medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (2021) i w jeździe drużynowej na czas (2015) oraz młodzieżowa mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego (2015). W zeszłym roku została z kolei mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym, czyli konkurencji łączącej kolarstwo szosowe z kolarstwem górskim.

Organizatorzy mają nadzieję, że docelowo Tour de Pologne Women stanie się częścią UCI World Tour, czyli trafi do najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Męski Tour de Pologne odbędzie się w dniach 12-18 sierpnia, czyli po zakończeniu letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Artykuły powiązane