Sukces polskiej kolarki! Niewiadoma druga w wyścigu dookoła Flandrii

Niewiadoma druga w wyścigu dookoła Flandrii

Polka osiągnęła świetny wynik w jednej z najsłynniejszych klasycznych imprez kolarskich. Katarzyna Niewiadoma zajęła drugie miejsce w belgijskim Wyścigu Dookoła Flandrii. Nigdy wcześniej żadna nasza zawodniczka nie była tak wysoko! Wygrała Włoszka Elisa Longo-Borghini.

W męskiej rywalizacji słynny jednodniowy Ronde van Vlaanderen, czyli Wyścig Dookoła Flandrii, zaliczany jest do pięciu tzw. kolarskich monumentów, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Paryż-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège i Giro di Lombardia.

Kolarze ścigają się w nim od 1913 roku, a trasa uważana jest za jedną z najcięższych, jeśli chodzi o jednodniowe imprezy. Kolarze jadą tam po nierównej trasie, wyłożonej kostką brukową. Najlepiej z Polaków spisał się w nim dotąd Zbigniew Spruch – piąty w 1999 roku. Od 2004 roku rozgrywany jest z kolei Wyścig Dookoła Flandrii Kobiet. Odbywa się zawsze w tym samym czasie i na tej samej trasie, co rywalizacja panów, przy czym panie jadą na nieco krótszym dystansie.

29-letnia Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) pobiła w tym roku swój najlepszy rezultat w tym wyścigu sprzed roku, gdy była piąta (jeszcze rok wcześniej zajęła 8. miejsce). Tegoroczne ściganie miało miejsce w dość trudnych warunkach, z powodu sporych opadów deszczu. Licząca 163 kilometry trasa ze startem i metą w Oudenaarde była zatem bardzo śliska. Polka jechała  najpierw w siedmioosobowej, a finalnie trzyosobowej ucieczce. Na emocjonującym finiszu przegrała tylko z Elisą Longo-Borghini. Trzecia była Holenderka Shirin van Anrooij (Lidl-Trek). 54. lokatę zajęła Marta Lach (Polska/Ceratizit-WNT), a 84. była Marta Jaskulska (Polska/Ceratizit-WNT).

– To był bardzo trudny wyścig, w bardzo trudnych warunkach. Na ciężkich podjazdach odpadały kolejne zawodniczki, dlatego jestem szczęśliwa z tego drugiego miejsca – mówiła w rozmowie Eurosportem Niewiadoma, która jest m.in. brązową medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (2021).

W rywalizacji panów – 270,8 km z Antwerpii do Oudenaarde – polscy kibice także mieli powody do zadowolenia, bo wysokie 14. miejsce zajął Kamil Małecki (Q36.5 Pro Cycling Team). Najlepszy był Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), który triumfował we Flandrii już po raz trzeci (wcześniej w 2020 i w 2022 roku) i stał się siódmym kolarzem, który dokonał tej sztuki. Nikt nie wygrywał więcej razy. Na 81. pozycji  uplasował się Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe). Stanisław Aniołkowski (Cofidis) nie ukończył rywalizacji.