Stosz i Brożyna wygrali etapy wyścigu Dookoła Mauritiusu

kolarstwo

Polacy nadają ton wyścigowi Dookoła Mauritiusu. Pierwszy etap ze startem i metą w Beau Plan wygrał Patryk Stosz, a drugi etap między Cascavelle a Bois Chéri padł łupem Piotra Brożyny, który został liderem imprezy.

Wyścig Dookoła Mauritiusu, odbywający się na popularnej turystycznie wyspie na Oceanie Indyjskim,  ma już ponad 40-letnią tradycję, bo pierwszy raz został zorganizowany w 1980 roku. Obecnie ma kategorię 2.2 (oznacza się tak imprezy drugiej kategorii organizowane poza Europą, te na Starym Kontynencie mają kategorię 2.1; wyżej jest kategoria ProSeries, a najważniejsze wyścigi należą do cyklu World Tour). W ubiegłym roku zwycięzcą Tour de Maurice był Brytyjczyk Archie Cross.

W tym roku pierwszy etap padł łupem naszego kolarza Patryka Stosza (Felt Felbermayr). 29-latek wygrał wcześniej cztery etapy w wyścigach UCI (m.in. w wyścigach Dookoła Bułgarii i Dookoła Rumunii), choć od ostatniego minęły już trzy lata. W 2023 roku Stosz wygrał kwalifikację najaktywniejszych w Tour de Pologne (w klasyfikacji generalnej uplasował się na 117. miejscu).

Na etapie ze startem i metą w Beau Plan Polak najszybciej finiszował z 11-osobowej grupy na czele peletonu.  Wyprzedził reprezentanta gospodarzy Alexandre'a Mayera (Team MCB) oraz Niemca Arthura Lenne (Team Storck). 11. był Piotr Brożyna (Felt Felbermayr).

Kolejny dzień przyniósł kolejny polski triumf, a drugi etap wygrał po solowej akcji Brożyna. Na górzystej, liczącej 138 km trasie między Cascavelle a Bois Chéri nie miał sobie równych, a linię mety przejechał w strugach ulewnego deszczu. Stosz był tym razem 29. Dla Brożyny, który zajął trzecie miejce w prologu, to drugi triumf etapowy w wyścigach UCI, ale pierwszy poza Polską.

Polski kolarz został liderem wyścigu, wyprzedzając o 2 minuty i 30 sekund  Alexandre'a Mayera oraz o 3 minuty i 8 sekund Cypryjczyka Andreasa Miltiadisa. Stosz jest 10. – 12.41.

Trzyetapowy wyścig zakończy się w piątek.