Polska kolarka przechodzi do historii, wygrywając Tour de France!

Katarzyna Niewiadoma kolarstwo

Katarzyna Niewiadoma odniosła życiowy sukces, triumfując w wyścigu kolarskim Tour de France. Na ostatnim, ósmym etapie, z metą w Alpe d'Huez, obroniła po wspaniałej walce żółtą koszulkę liderki, którą zdobyła w czwartek.

Etap wygrała jej najgroźniejsza rywalka Holenderka Demi Vollering, wyprzedzając towarzyszkę ucieczki, swoją rodaczkę Paulienę Rooijakkers.

Niewiadoma finiszowała na czwartej pozycji, wyprzedzona na ostatnich metrach przez Francuzkę Evitę Muzic. Polka straciła w niedzielę do Vollering minutę i jedną sekundę, ale w klasyfikacji generalnej zachowała przewagę czterech sekund.

Przypomnijmy, że polska kolarka przez trzy kolejne trzy etapy utrzymała pozycję liderki. W piątek zakończyła zmagania na szóstej pozycji, dzień później zajęła czwartą lokatę, a w ostatnim dniu zawodów również uplasowała się tuż za podium.

Wyścig Tour de France Femmes jest rozgrywany od 2022 roku. Do tej pory triumfowały w nim jedynie Holenderki. W pierwszej edycji na najwyższym stopniu podium stanęła Annemieck van Vleuten, rok później triumfowała wspomniana już Demi Vollerign. Katarzyna Niewiadoma w obu edycjach zajmowała trzecie miejsce.

Katarzyna Niewiadoma ma na swoim koncie także srebro Igrzysk Europejskich z 2015 roku oraz brązowy medal MŚ z 2021 roku ze startu wspólnego.