Niewiadoma szybka jak strzała w Walonii

kolarstwo- Katarzyna Niewiadoma

Katarzyna Niewiadoma wygrała Strzałę Walońską - prestiżowy, jednodniowy wyścig zaliczany do cyklu World Tour. Polka najlepiej spośród wszystkich uczestniczek zniosła trudy wymagającej, ostatniej wspinaczki i odniosła jeden z największych sukcesów w zawodowej karierze. To jej pierwsze zwycięstwo w wyścigu szosowym od ponad czterech lat.

Wczorajszy dzień polscy kibice kolarstwa zapamiętają na długo. Katarzyna Niewiadoma wygrała w pięknym stylu Strzałę Walońską kobiet. W 27. edycji nasza kolarka na mecie zameldowała się przed Holenderką Demi Vollering i Włoszką Elisą Longo Borghini. Losy wyścigu rozstrzygnęły się na finałowym podjeździe na Mur de Huy (1300 m, średni kąt nachylenia 9,7 proc.). Na najbardziej stromym jego odcinku Kasia jechała tuż obok Vollering i czterech innych zawodniczek. Gdy do mety pozostało 150 metrów, mocniej nacisnęła na pedały i z każdym obrotem powiększała przewagę nad rywalkami. Na "kresce" wyprzedziła Hoelnderkę o dwie sekundy. Trzecia Borghini straciła do niej cztery sekundy.

- Wiele razy zajmowałam drugie lub trzecie miejsce, ale nigdy nie przestałam wierzyć, że znów możemy wygrać jako drużyna. Mam nadzieję, że to zwycięstwo zainspiruje innych, że trzeba podążać za swoimi marzeniami. Czułam, że to jest mój dzień, a im trudniejsze warunki, tym dla mnie lepiej. Dziękuję moim koleżankom z ekipy. Przywiozły mi ciepłe ubranie i wszystkie skupiły się na końcówce, na mojej szansie - powiedziała triumfatorka tuż za metą.

Zwycięstwo w Strzale Walońskiej to jedno najcenniejszych sukcesów w karierze 29-letniej zawodniczki pochodzącej z Ochotnicy Górnej na Podhalu.  W poprzednich edycjach tego wyścigu Kasia stawała już na podium, ale nigdy nie zaznała smaku jego zwycięstwa. W 2021 roku była druga, a w 2017 trzecia. Wielokrotnie mieściła się również w pierwszej trójce innych topowych zawodów - Tour de France, mistrzostw świata czy Europy, ale brakowało przysłowiowej "kropki nad i" w postaci wygranej.

Wczorajszym zwycięstwem Kasia potwierdziła, że jest świetnie przygotowana do sezonu olimpijskiego. W tym roku była już druga w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Walencji, czwarta w Strade Bianche i druga w Dookoła Flandrii. W obecnej formie będzie faworytką do medalu w Paryżu.

 

Zdjęcie: Facebook.com (oficjalny profil Katarzyny Niewiadomej)


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane