Medalowe żniwa polskich kolarzy podczas młodzieżowych Mistrzostw Europy na torze

kolarstwo

Aż dziewięć medali wywalczyli reprezentanci Polski podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, które zakończyły się w niemieckim Chociebużu. Złoto zdobyła Olga Wankiewicz w konkurencji omnium.

Do Niemiec zjechało 425 młodych kolarzy torowych z 29 krajów, w tym 42-osobowa reprezentacja Polski. Wszyscy rywalizowali w kategoriach wiekowych do 19 i do 21 lat. Do rozdania były medale w  44 konkurencjach.

Najlepiej w polskim zespole spisała się Olga Wankiewicz, która została mistrzynią Europy w konkurencji omnium, w kategorii do 21 lat. Nasza kolarka wyprzedziła Belgijkę Marith Vanhove i Włoszkę Federicę Venturelli. 21-letnia torunianka wystąpiła w czerwcu w Tour de Pologne kobiet, gdzie zajęła 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na drugim stopniu podium stanęli w Chociebużu stanęli: Zuzanna Chylińska w wyścigu punktowym do lat 23, Natalia Walecka, Paulina Hojka, Weronika Skrzyńska i Matylda Głowacka w sprincie drużynowym do lat 19 i Tomasz Łamaszewski w sprincie do lat 19.

A brązowe medale padły łupem Martyny Szczęsnej w wyścigu na 3 kilometry do lat 21, Szymona Wiśniewskiego, Konrada Burawskiego i Eliasza Bednarka w sprincie drużynowym do lat 21, Marcelego Pery w omnium do lat 19, Weroniki Wąsaty w omnium do lat 19 i Natalii Waleckiej w sprincie do lat 19.

Polska uplasowała się z dziewięcioma krążkami na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. Najlepsza okazała się Wielka Brytania, której reprezentanci wywalczyli aż 26 medali, w tym 12 złotych.

Za rok kontynentalne mistrzostwa do lat 19 i 21 odbędą się w portugalskiej Anadii.