Katarzyna Wilkos trzecia w Tour de Pologne kobiet

kolarstwo

Ten wyścig wrócił po ośmioletniej przerwie, a polska kolarka stanęła na podium. Katarzyna Wilkos z grupy MAT Atom Deweloper Wrocław zajęła trzecie miejsce w Tour de Pologne kobiet.  Zwyciężczynią została Holenderka Laura Molenaar (VolkerWessels).

To była dopiero druga edycja wyścigu, który ma ambicję trafić do grona najbardziej elitarnych w kobiecym tourze.  Premierowy Tour de Pologne kobiet odbył się osiem lat temu. 72 kolarki jechały wtedy w trzyetapowej imprezie w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.  Do mety dojechało 59 uczestniczek. Wygrała mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, Szwajcarka Jolanda Neff. Najlepszą z Polek była Paulina Brzeźna-Bentkowska – 4. miejsce.

W tym roku panie przejechały również trzy etapy. Pierwszym był  4-kilometrowy prolog w centrum Lublina, drugi etap liczył 136 km i zaczynał się w Krasnymstawie, a  kończył w Kraśniku. Ostatni etap miał 20 km z Nałęczowa do Kazimierza Dolnego, gdzie kolarki pokonywały pięć rund (każda po 14,6 km).  Cały wyścig odbył się tylko w Lubelszczyźnie.

Dla sporej grupy uczestniczek start w Tour de Pologne był ważnym elementem przygotowań do igrzysk w Paryżu. Pierwszą etapową zwyciężczynią została Stina Kagevi (Team Coop-Repsol). Była to niespodzianka, bo Szwedka ma ledwie 18 lat. Tylko trzy sekundy gorsza była Zuzanna Chylińska (TKK Pacific Nestle Fitness), która zajęła piątą lokatę. Drugi etap padł z kolei łupem Laury Molenaar (VolkerWessels). Holenderka wygrała go po samotnej ucieczce. 25 sekund straciła do niej druga na mecie Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper Wrocław).

Na ostatnim etapie Molenaar obroniła koszulkę lidera i po raz drugi mogła cieszyć się ze zwycięstwa nie tylko etapowego, ale i w całem wyścigu. Trzecia w Kazimierzu Dolnym była Kaja Rysz. W klasyfikacji generalnej Molenaar o 14 sekund wyprzedziła rodaczkę i koleżankę z zespołu VolkerWessels  – Scarlett Souren. Katarzyna Wilkos uplasowała się na trzeciej pozycji, ze stratą 27 sekund. Piąta była Olga Wankiewicz (MAT Atom Deweloper Wrocław)  – 39 sekund straty. Natalia Krześlak zajęła 8. miejsce, Aurelia Nerlo – 9., Karolina Perekitko – 19., Kaja Rysz – 34., Julia Wudniak – 71., Anna Długaś – 76., a Emilia Staniek była ostatnia – 78.

– Troszkę pechowy był dla nas ten etap. W końcówce dziewczyny z ekipy wykonały perfekcyjne rozprowadzenie. Niestety, ja wybrałam lewą stronę zamiast prawej, zostałam zblokowana i wytraciłam prędkość, ale cieszę się, że udało się utrzymać 3. miejsce w generalce. Odkąd się ścigam, to moje pierwsze podium w klasyfikacji generalnej wyścigu tej rangi, więc bardzo się cieszę – komentowała Wilkos w serwisie Tour de Pologne.

Z organizacji imprezy zadowolony był też jego dyrektor generalny Czesław Lang. – Piękny wyścig, trzy etapy pełne emocji i dynamiki, rozgrywane w przepięknych miejscach, bo zaczęliśmy od Lublina, później z Krasnegostawu do Kraśnika, na koniec etap Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny. Każdy etap był naprawdę bardzo interesujący, a poziom był wysoki. Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało, żeby kobiece kolarstwo w Polsce się rozwijało – podsumował.  – Chcemy doprowadzić Tour de Pologne Women do takiej klasy, jaką ma wyścig mężczyzn – dodał.

Męski Tour de Pologne zaplanowano na dni 12-18 sierpnia.