Brożyna wygrywa wyścig Dookoła Mauritiusu

kolarstwo

To jego największy sukces w karierze. Piotr Brożyna z grupy Felt Felbermayr wygrał zaliczany do kategorii 2.2 wyścig kolarski Dookoła Mauritiusu. 15. miejsce w klasyfikacji generalnej zajął jego kolega z grupy Patryk Stosz, który na trzecim, ostatnim etapie był drugi.

Pochodzący z maleńkich Bielin w Górach Świętokrzyskich 29-letni Piotr Brożyna pochodzi z rodziny o sporych kolarskich tradycjach, bo jego ojcem jest Tomasz Brożyna – dwukrotny olimpijczyk z Atlanty (1996) i Aten (2004), zwycięzca Tour de Pologne (1999), trzykrotnie trzeci kolarz Wyścigu Pokoju, uczestnik m.in. Tour de France i Giro d’Italia i siedmiokrotny mistrz Polski.

Brożyna junior wciąż czeka na podobne sukcesy, a triumf w Tour de Maurice jest jak na razie jego największym osiągnięciem, bo nigdy wcześniej nie wygrał wyścigu z kalendarza UCI. Na ostatnim, liczącym 120 km trzecim etapie z Plage du Morne do Plaine Magnien, na który wyjechał w koszulce lidera, uplasował się na 21. miejscu, a to wystarczyło do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

Na początku od peletonu oderwała się grupa śmiałków, chcących nieco zamieszać w „generalce”, ale peleton nie pozwolił na takie ataki i szybko skasował ucieczkę. Wtedy do przodu wyrwał się Austriak Felix Ritzinger, który samotnie dojechał do mety. Drugie miejsce zajął Patryk Stosz, który prowadził główną grupę kolarzy. W niej znalazł się również Brożyna. Reprezentant gospodarzy Alexandre Mayer stracił do niego w klasyfikacji generalnej dwie minuty trzydzieści sekund, a trzeci był Cypryjczyk Andreas Miltiadis – 03:08. Patryk Stosz uplasował się na 15. miejscu – 12:41.

Ogółem Polacy nadawali ton rywalizacji, bo pierwszy etap wygrał właśnie Stosz, a drugi padł łupem Brożyny – było to jego ledwie drugie etapowe zwycięstwo w wyścigu UCI, ale pierwsze poza Polską.

Wyścig Dookoła Mauritiusu, organizowany na wyspie na Oceanie Indyjskim od 1980 roku,  ma kategorię 2.2 (oznacza się tak imprezy drugiej kategorii organizowane poza Europą, te na Starym Kontynencie mają kategorię 2.1; wyżej jest kategoria ProSeries, a najważniejsze wyścigi należą do cyklu World Tour).