Polska judoczka 2. w zawodach Grand Slam

Angelika Szymańska

Angelika Szymańska dotarła do finału silnie obsadzonego turnieju z cyklu Grand Slam w Tbilisi. W decydującym pojedynku uległa liderce światowego rankingu Kanadyjką Catherine Beachemin-Pinard.

Zawodniczka KS Judo Szczepańska Team Włocławek w drodze do finału, w grupie, pokonała przez ippon kolejno: Niemkę Agathę Schmidt, Francuzkę Melodie Turpin i Koreankę Jisu Kim. W półfinale zmierzyła się z Laurą Fazliu z Kosowa. Obie zawodniczki to brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Montpellier, a Fazliu to także wiceliderka światowego rankingu. Polka pod koniec pojedynku wykonała akcję, którą sędziowie ocenili na ippon.

W finale rywalką włocławianki była otwierająca światowy ranking brązowa medalistka olimpijska z Tokio. Kanadyjka Catherine Beachemin-Pinard w trakcie pojedynku była aktywniejsza i ostatecznie wygrała przez waza-ari. Szymańska za drugie miejsce w turnieju otrzymała 700 punktów. W rankingu powinna awansować z jedenastego na szóste miejsce.

Szymańska jest obecnie najwyżej klasyfikowaną przedstawicielką polskiego judo w światowym rankingu (11. miejsce). Praktycznie ma już zagwarantowany udział w igrzyskach olimpijskich. W Tbilisi walczyła po raz pierwszy w
tym sezonie na arenie międzynarodowej.

Zawody w stolicy Gruzji zaliczane się do kwalifikacji olimpijskich. W imprezie, która zakończy się w niedzielę, bierze udział 531 judoków z 83 krajów, w tym siedmioro Polaków.

 

Zdjęcie: Polski Związek Judo

Artykuły powiązane