Mizerny występ naszej kadry judo na mistrzostwach Europy

judo

Polskie judo złapało wyraźna zadyszkę. Z zakończonych w Zagrzebiu Mistrzostw Europy nasi reprezentanci wrócili bez medali oraz kwalifikacji olimpijskiej.

W stolicy Chorwacji o medale ME i wyjazd do Paryża walczyło ośmiu biało-czerwonych. Żaden z nich nie zdołał wygrać więcej niż jednej walki. Kacper Szczurowski (+100 kg) w pierwszej rundzie pokonał przez ippon Austriaka Movliego Borchashvilliego, ale w kolejnej nie sprostał srebrnemu medaliście olimpijskiemu z Tokio Gruzinowi Guramowi Tushishviliemu.  Natalia Kropska (63 kg) i Paweł Drzymał (81 kg) też wygrali po jednej pojedynku, ale później odpadli z walki o czołowe lokaty. Kropska w pierwszej rundzie miała wolny los, w drugiej pokonała Serbkę Jovanę Buncić (waza-ari), ale później musiała uznać wyższość Rumunki Amandy Zuaznabar-Torres (waza-ari). Drzymał rozpoczął od zwycięstwa nad Grekiem Antonim Kourosem (ippon), ale w drugiej walce nie dał rady Mołdawianinowi Victorowi Sterpu (ippon).

Jeszcze szybciej odpadali inni Polacy. Duże nadzieje wiązaliśmy z występem Piotra Kuczery, który jako jedyny judoka z męskiej kadry ma już kwalifikację olimpijską (z puli kontynentalnej). Polak w pierwszym pojedynku przegrał jednak przez ippon z Holendrem Michaelem Korrelem. Porażka Piotra jest o tyle bolesna, że w lutym tego roku podczas Grand Slam w Baku pokonał on swojego weekendowego pogromcę. Jego los podzielił Grzegorz Teresiński (+100 kg), który już w pierwszej walce uległ przez waza-ri z Rumunowi Vladutowi Simionescu.  Szybko z rywalizacji odpadła także Urszula Hofman, którą przez ippon pokonała Ukrainka Rusłana Buławina. W pierwszej rundzie porażkę poniosła również Eliza Wróblewska (70 kg).

Duży rozczarowaniem zakończył się start Arlety Podolak, która przegrała swoje premierowe starcie w wadze 57 kg - uległa w dogrywce przez ippon Timnie Nelson Levy z Izraela. To spora niespodzianka, gdyż Arleta w marcu tego roku zajęła trzecie miejsce w wysoko punktowanym turnieju Grand Slam w Taszkencie.

Do turnieju nie została zgłoszona najlepsza polska judoczka Angelika Szymańska (63 kg), która mając pewne miejsce w paryskich igrzyskach, przygotowuje się indywidualnie.

Mistrzostwa w stolicy Chorwacji są zaliczane do kwalifikacji olimpijskich. Etap 2-letnich kwalifikacji do IO 2024 zakończy się 23 czerwca, a na początku lipca zapadną ostateczne decyzje ws. uczestników turnieju olimpijskiego.

 

Zdjęcie: Oficjalny profil Piotra Kuczery w serwisie Facebook.com


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane