Kolejne starcie najlepszych judoków świata już w weekend. W Gruzji na macie staną nasi reprezentanci

Angelika Szymańska - Judo

W nadchodzący weekend stolica Gruzji stanie się areną zmagań dla elity światowego judo. W dniach 22-24 marca w Tbilisi odbędzie się kolejny turniej z cyklu Grand Slam. O medale i punkty w rankingu olimpijskim powalczy siedmiu Biało-Czerwonych.

Turnieje z cyklu Grand Slam to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu światowego judo. Na starcie pojawia się międzynarodowa czołówka, a same zawody organizowane są w ramach World Judo Tour przez Międzynarodową Federację Judo.

Najbliższy Grand Slam odbędzie się w Pałacu Olimpijskim w Tbilisi i weźmie w nim udział 548 zawodników z 83 krajów. Do zawodów zgłosiło się siedmioro Polaków: Angelika Szymańska (kat. 63 kg) (na zdjęciu), Julia Kowalczyk (57 kg), Eliza Wróblewska (70 kg), Kinga Wolszczak (+78 kg), Urszula Hofman, Ksawery Morka (73 kg) oraz Kacper Szczurowski (kat +100 kg).

Jedną z faworytek zawodów jest Angelika Szymańska, najwyżej notowana polska judoczka w rankingu Międzynarodowej Federacji Judo i brązowa medalistka mistrzostw Europy w judo w Montpellier (2023 r.).

- Jestem dobrze nastawiona. Kontuzje obu stóp, które nękały mnie w ostatnich tygodniach, zostały wyleczone. Przymusowa przerwa związana z okresem rekonwalescencji jeszcze bardziej zwiększyła mój głód rywalizacji i nie mogę doczekać się startu - komentuje swoją formę Angelika Szymańska.

Przypomnijmy, że na poprzednim turnieju Grand Slam (w Taszkiencie) na podium stanęła Arleta Podolak (kat. -57 kg), była mistrzyni świata juniorek w judo. W stolicy Uzbekistanu Polka wygrała 4 z 5 walk, m.in. z Rafalą Silvą oraz Kajsą Kajzer i zdobyła brązowy medal. Jej wyczyn powtórzył Piotr Kuczera (kat. - 100 kg)

Kwalifikacje judoków do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu potrwają do czerwca. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada zdobycie przez naszą reprezentację nawet ośmiu miejsc premiowanych awansem.

Transmisja live z turnieju w Gruzji odbędzie się na stronie https://judotv.com/competitions/gs_geo2024/judoka

 

Zdjęcie: Olivia Media 

Artykuły powiązane