Judo: następcy Nastuli z sukcesami

Judo: następcy Nastuli z sukcesami

Ostatni weekend w Podgoricy był szczęśliwy dla "Biało-Czerwonych". Nasi reprezentanci zdobyli pięć medali, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu podczas Puchar Europy Juniorów w judo. 

Po złoto sięgnęły dwie Kingi - Klimczak (-52kg) i Chmielewska (-57kg). Medalowe żniwa uzupełnili: srebrny Michał Walenciak (-100kg) oraz brązowi - Julia Bulanda (-57kg)  i Daniela Badura (-63kg). Szczególnie emocjonujący był występ w stolicy Czarnogóry naszej najlżejszej medalistki. Kinga Klimczak wykazała się żelazną odpornością psychiczną - dwie z trzech walk wygrała bowiem w dogrywce, w tym w półfinale z Węgierką Lucą Mamirą (8.25 min) i finale z Kanadyjką Evelyn Beaton (5.39 min).

Jej imienniczka, Kinga Chmielewska, zaczęła swoje zmagania od ciężkiej, 7-minutowej rywalizacji z Chorwatką Sejlą Skaljić. Potem w półfinale wygrała z Julią Bulandą - również w dogrywce, a w walce o złoto pokonała Słowenkę Jevgeniję Gajić. Michał Walenciak w walce o finał zwyciężył po 7.24 min Bułgara Dimitara Maleva, niestety w batalii o najwyższy stopień podium uległ Słoweńcowi Vidowi Kavnikowi. Z kolei w pojedynkach o brązowe medale Daniela Badura pokonała przed czasem Serbkę Dunję Sadiku, a Julia Bulanda – Włoszkę Indię Serafini.

Wysokie punktowane pozycje zajmowali również inni "Biało-Czerwoni". Na 5. miejscu w czarnogórskiej stolicy uplasował się Fabrycjusz Tarkowski (-81kg), który zaczął zawody od porażki w dogrywce, ale później zaliczył serię trzech zwycięstw w repasażach. Kolejną przegraną zaliczył dopiero w starciu o brąz z Serbem Vasilije Grujiciciem. Tą samą lokatę zajął Damian Kubiak (-100kg) z bilansem walk 2-2. W półfinale nie sprostał Kavnikovi, a o medal przegrał z Vidakiem Maljeviciem z Bośni i Hercegowiny. 7. lokaty w PE Juniorów zajęli Magda Glubiak (-70kg) i Mikołaj Kaczorek (-81kg).

W tym sezonie juniorów czekają dwie mistrzowskie imprezy. Najpierw w dniach 5-8 września z Tallinie (Estonia) odbędą się Mistrzostwa Europy, natomiast miesiąc później, w dniach 2-6 października w Ashgabacie, stolicy Turkmenistanu, judocy będą rywalizować o laury na światowym czempionacie.


Zdjęcie: Polski Związek Judo

Artykuły powiązane