Udany start sezonu Marszałka. Polski motorowodniak wysoko w GP Indonezji

Polski motorowodniak wysoko w GP Indonezji

Znakomity start Polaka w motorowodnej Formule 1. Bartłomiej Marszałek z przytupem rozpoczął sezon elitarnych mistrzostw F1 H2O, który rozpoczął się w weekend w Indonezji. Na jeziorze Toba najpierw był drugi w inaugurującym zmagania sprincie, a potem zajął piąte miejsce w wyścigu głównym Grand Prix Indonezji.

40-letni Bartłomiej Marszałek to obecnie nasz najlepszy motorowodniak, jedyny Polak w Formule 1 H2O, gdzie startuje od 2011 roku (najwyżej zmagania w cyklu zakończył na 5. miejscu w 2019 roku). Nasz wicemistrz świata w klasie 350 z 2005 roku z sukcesami kontynuuje rodzinne tradycje, bo jest synem legendarnego Waldemara Marszałka  – sześciokrotnego mistrza świata i czterokrotnego mistrza Europy w zawodach motorowodnych. Marszałek Junior niedawno zachęcał kibiców do śledzenia rywalizacji F1 H20. – To bardzo widowiskowy sport. Na prostej rozwijamy prędkości 220-230 km na godz. i niemal fruniemy nad wodą. Ale najciekawsze rzeczy dzieją się na zakrętach, kiedy łódki pędzą ponad 200 km/h i wręcz wbijają się w taflę – mówił w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

Jezioro Toba musi mu bardzo odpowiadać, bo rok temu wywalczył tam jedyne w karierze pole position F1 H20, aby potem wygrać zawody GP Indonezji. Teraz było nieco gorzej, ale i tak nie ma powodu do zmartwień. Polak, startujący w norweskim zespole Stromoy Racing, najpierw znakomicie spisał się w inauguracyjnym wyścigu – był drugi w sprincie, a przegrał jedynie z broniącym tytułu Szwedem Jonasem Anderssonem.

W niedzielnym wyścigu głównym nasz motorowodniak również spisał się bardzo dobrze, bo startując z piątej pozycji utrzymał to miejsce do końca zmagań. W GP Indonezji triumfował Kanadyjczyk Rusty Wyatt, wyprzedzając Szwedów Erika Starka i Andersona. Po  pierwszej eliminacji mistrzostw świata Marszałek zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej z 16 punktami – ex aequo z Estończykiem Stefanem Arandem. Liderem cyklu  jest Wyatt – 29 pkt., przed Starkiem – 25 i Anderssonem – 22.

 „Solidne otwarcie sezonu: 16 punktów do generalki, dwa wyścigi p2 oraz p5, co daje 4. miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Świata. Dziękuję wszystkim za kibicowanie” – napisał Polak w serwisie X.

Kolejne zawody Grand Prix, będące drugą eliminacją MŚ, odbędą się 29 marca w Wietnamie. Cykl MŚ F1 H20 składa się w sumie z ośmiu eliminacji, a zakończy się w grudniu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Fot. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

Artykuły powiązane