Sukces polskich himalaistów: Ziemski i Pereira na szczycie Kanczendzongi
Zrobili to jako pierwsi i jak dotąd jedyni w tym sezonie. Polscy himalaiści Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira zdobyli trzeci co do wysokości szczyt świata Kanczendzongę, mierzącą 8586 metrów. Obaj dokonali tego bez wspomagania dodatkowym tlenem z butli oraz wsparcia Szerpów. Dodatkowo Ziemski został pierwszym człowiekiem, który zjechał z tego szczytu na nartach.
Kanczendzonga to najwyższy szczyt Indii, drugi najwyższy w Himalajach po Mount Evereście i trzeci na świecie (wyprzedza go jeszcze K2 w Karakorum). Nazwa góry pochodzi od tybetańskich słów „kang” – śnieg, „chien” – wielki, „dzod” – skarbnica, „nga” – pięć, czyli Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem.
Zdobycie Kanczendzongi Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira rozpoczęli 23 maja. Wieczorem 26 maja przypuścili decydujący atak, a na szczycie stanęli 27 maja o godzinie 14:45. Ziemski postanowił potem zjechać z niego na nartach, czego nie zrobił nikt przed nim. – Warunki do jazdy były doskonałe, co zresztą tak bardzo utrudniało nam wcześniej podejście – komentował potem w social mediach Polskiego Związku Alpinizmu.
Pereira miał problemy w zejściu, przeleciał kilka metrów i obił stopę, ale obydwaj dotarli do bazy 29 maja przed godziną 15:00. Dla Ziemskiego i Pereiry to już drugi ośmiotysięcznik, który zdobyli w tym sezonie. 12 maja stanęli na Makalu (8485 m) i wówczas również Bartek zjechał z niego na nartach. Ogółem zdobywał on w ten sposób już sześć ośmiotysięczników.
W 2022 roku dokonał zjazdu z dwóch szczytów w Karakorum – Broad Peaku (8051 m) i Gaszerbrumu II (8035 m), a wiosną 2023 roku, z kolejnych dwóch himalajskich gigantów – Annapurny (8091 m) i Dhaulagiri (8167 m).
Warto przypomnieć, że z Kanczendzongą wiąże się tragiczna historia. Podczas ataku szczytowego na tę górę zginęła najwybitniejsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Polka zaginęła 13 maja 1992 roku, jej ciała nigdy nie znaleziono. Rutkiewicz jest trzecią kobietą i pierwszą osobą z Polski, która zdobyła Mount Everest oraz pierwszą kobietą na świecie i pierwszą z Polski na K2. Ogółem stanęła na szczycie ośmiu ośmiotysięczników.
Zdjęcie: Wikimedia