Stambuł gospodarzem kolejnych Igrzysk Europejskich

Stambuł gospodarzem kolejnych Igrzysk Europejskich

Czwarta edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w 2027 roku w Stambule. Taką decyzję podjęło stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) po spotkaniu Komitetu Wykonawczego w Rzymie. Gospodarzem poprzedniej edycji były w ubiegłym roku Kraków i Małopolska.

– EOC z radością zatwierdziło kandydaturę Stambułu do roli gospodarza Igrzysk Europejskich. To świetna wiadomość zarówno dla europejskich sportowców, jak i dla tego miasta. Turcja i Stambuł od dawna są przyjaciółmi międzynarodowego sportu (...). Wiemy, że to będzie idealne miejsce na popisy najlepszych sportowców w Europie – skomentował prezydent EOC Spyros Kapralos, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Stambuł był jedynym kandydatem i otrzymał w głosowaniu jednogłośne poparcie.

Jak zapowiedziano, "w oparciu o sukces imprezy w Krakowie i Małopolsce", organizatorzy kolejnej postarają się, aby w jeszcze większej liczbie dyscyplin znajdujących się w programie Igrzysk Europejskich można było wywalczyć kwalifikacje olimpijskie do Los Angeles 2028.

Decyzja Komitetu Wykonawczego ma zostać ostatecznie potwierdzona w czerwcu br. podczas zgromadzenia generalnego w Bukareszcie, kiedy dojdzie też do podpisania odpowiednich umów.

Przypomnijmy, że premierowa edycja Igrzysk Europejskich odbyła się w 2015 roku w Baku. Cztery lata później sportowców ze Starego Kontynentu gościł Mińsk, a w zeszłym roku gospodarzem imprezy był Kraków.

 

Zdjęcie: European-games.org

Artykuły powiązane