Polak światowym królem brazylijskiego ju-jitsu

Adam Wardziński ju-jitsu

Adam Wardziński został pierwszym w historii reprezentantem Polski, który wywalczył tytuł mistrza świata w brazylijskim ju-jitsu. Nasz zawodnik dokonał tego w kategorii do 94 kg na zawodach rozgrywanych w amerykańskim Long Beach, gdzie był absolutnie poza zasięgiem wszystkich rywali.

W ćwierćfinale Polak pokonał Brazylijczyka Mateusa Rodriguesa przez trójkątne duszenie, zaś w ćwierćfinale okazał się lepszy od kolejnego reprezentanta Kraju Kawy, Ridera Zuchiego (duszenie ezekielem). W finale rywalem Wardzińskiego był Vinicius Liberati. W decydującej akcji polski grappler umiejętnie przetoczył rywala z pleców i zapiął "trójkąt", zmuszając go do odklepania.

Wardziński, który swoją przygodę ze sportami walki rozpoczynał od aikido, od lat jest polskim rodzynkiem na szczycie brazylijskiego jiu-jitsu. Wardziński już wcześniej mógł pochwalić się tytułami mistrza świata federacji Abu Dhabi czy IBJJF bez kimon. Zdecydowanie najbardziej prestiżową imprezą w tej dyscyplinie są jednak mistrzostwa świata czarnych pasów..

Dzięki zwycięstwu Wardziński stał się nie tylko pierwszym Polakiem, ale również Europejczykiem z tytułem mistrza świata w tej dyscyplinie. W historii, poza Brazylijczykami, po ten laur sięgali jedynie Amerykanie i Angolczyk.


World IBJJF Jiu-Jitsu Championship 2024, kategoria do 94 kilogramów:
1. Adam Wardziński (CheckMat)
2. Vinicius Liberati (Fratres Brazilian Jiu-Jitsu)
3. Paulo Henrique Merlin (Gracie Barra)
3. Rider Zuchi Samelo do Amaral (Fratres Brazilian Jiu-Jitsu)

 

Zdjęcie: fan page zawodnika w serwisie Facebook


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane