Niebo jest nasze! Nowicki najlepszy na świecie w rywalizacji motoparalotniarzy

Nowicki najlepszy na świecie w rywalizacji motoparalotniarzy

Z 6. Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata reprezentant Aeroklubu Ostrowskiego, Bartosz Nowicki wrócił ze złotym medalem. Polak przerwał pięcioletnią dominację Francuza Alexandra Mateosa.

W pierwszej połowie lutego br. w Katarze piloci rywalizowali podczas VI Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata. Polskę na zawodach reprezentowali w klasie PF1 (start z nóg): Bartosz Nowicki, Norbert Pająk i Andrzej Czaja, natomiast w klasie PL1 (trajki): Wojciech Panas oraz Wojciech Strzyżakowski. Team leaderem był Adam Paska. Największe nadzieje wiązaliśmy ze startem pierwszego z wymienionych zawodników. Bartek bez problemu przebrnął przez eliminacje, kwalifikując się do 32-osobowego finału z czwartym wynikiem. Pochodzący z Lewkowa, 34-letni motoparalotniarz, którego pasją do tego sportu zaraził jego ojciec, okazał się bezkonkurencyjny w wąskiej grupie 16 śmiałków, walczących o krążki. Bartosz Nowicki do wcześniejszych tytułów Slalomowego mistrza Polski, medali w rywalizacji europejskiej, dołożył teraz sukces największy z możliwych - mistrza świata 6. Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata w Katarze!

- Jeśli chodzi o zawody, to od początku nie było wiadome, czego się spodziewać - czy mogę liczyć na znalezienie się w dziesiątce najlepszych, czy może jest szansa na medal. My jechaliśmy do Kataru po medal. Po kwalifikacjach okazało się, że jest na to szansa. Trzeba było wcisnąć wszystko, co się dało. Tak zrobiłem i się udało - mówił szczęśliwy zwycięzca po powrocie do kraju.

Motoparalotniarstwo wywodzi się z paralotniarstwa, które rozwinęło się we Francji w latach 70. dwudziestego wieku, a w Polsce zaczęło się upowszechniać w latach 80. Motoparalotnie mogą posiadać napęd PPG albo PPGG. PPG oznacza, że lotnik usadawia się w specjalnym siedzisku, na tyle którego znajduje się napęd ze śmigłem - start takiej motoparalotni zaczyna się z biegu. Trajki PPGG są trójkołowymi pojazdami z napędem silnikowym, w których może usiąść jeden lub dwóch lotników, a start odbywa się z ziemi.

 

Zdjecie: Kadrappg.pl

Artykuły powiązane