Goalball: Polki ze srebrem Mistrzostw Europy i awansem do elity

goalball

Zakończyły się Mistrzostwa Europy grupy B w goalballu z udziałem Polek. Biało-Czerwone spisały się w nim znakomicie i dotarły aż do finału, dzięki czemu awansowały do elity!

Przypomnijmy, że goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej. Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska.  Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg, a mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dyscyplina ma status paraolimijskiej od 1976 roku.
 
Polki rozpoczęły Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie od przegranego spotkania z reprezentacją Niemiec (2:12). Jednak w kolejnych starciach radziły sobie znacznie lepiej. W pokonanym polu pozostawiły kolejno: Węgierki (10:0), Włoszki (4:3) oraz Hiszpanki (12:9), dzięki czemu awansowały do półfinału. W nim ponownie zmierzyły się z rywalkami z Półwyspu Iberyjskiego. I znów to nasze reprezentantki okazały się lepsze. Zwycięstwo 7:4 dało im przepustkę do wielkiego finału.

W meczu o zwycięstwo w turnieju biało-czerwone po raz drugi grały ze stawianymi w roli faworytek Niemkami. I tym razem, podobnie jak w zmaganiach grupowych, lepsze okazały się zawodniczki z zachodniej granicy (12:2). Polski zostały wicemistrzyniami Europy grupy B, a tym samym wywalczyły awans do dywizji A po raz pierwszy w historii swoich międzynarodowych startów.

Już w czwartek do walki przystąpią panowie, wśród nich Polacy, którzy w pierwszym spotkaniu zmierzą się z Belgami.

 

Zdjęcie: UM Bytom


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane