Historyczne mistrzostwa Europy polskich gimnastyczek

gimnastyka

Kilka dni temu w Budapeszcie zakończyły się  Mistrzostwa Europy w gimnastyce artystycznej. Pod względem wyników sportowych dla biało-czerwonych była to najlepsza impreza tej rangi w historii.

Największym osiągnięciem naszej kadry w Budapeszcie było srebro wywalczone przez 15-letnią Lilianę Lewińską w układzie z maczugami. Był to pierwszy seniorski krążek Mistrzostw Europy w historii polskiej gimnastyki artystycznej! Wcześniej najlepszym wynikiem było 5. miejsce. Na tej pozycji plasowały się dwie gimnastyczki – Teresa Folga w układzie ze wstążką w 1984 roku oraz Joanna Bodak w układzie z piłką w 1990 roku. 

W wieloboju Liliana Lewińska wywalczyła 10. miejsce. Ostatnio Polka uplasowała się w czołowej dziesiątce ME seniorek w 2012. Była nią Joanna Mitrosz, która zajęła 7. miejsce w wieloboju w 2012 roku. Najlepszym wynikiem pozostaje 5. miejsce Joanny Bodak z 1990 roku.

Reprezentacja Polski wywalczyła 7. miejsce w drużynie. Na przestrzeni lat różnie liczono klasyfikację drużynowo, ale pomimo różnych zmian jest to wyrównanie najlepszego wyniku w historii. Takie samo miejsce Polki zajęły w 1990 i 2009 roku. 

W układach zespołowych Polki zajęły 5. miejsce w układzie z trzema wstążkami i dwiema piłkami. To wyrównanie najlepszego wyniku w historii, który osiągnęły niemal w tym samym składzie przed rokiem. 

Wielobój układów zespołowych zakończył się 8. miejscem Polek. W tej konkurencji podobnie jak w drużynowej zmieniały się zasady. Nie zmienia to faktu, że to z pewnością najlepszy wynik od 1980 roku, kiedy Polki zajęły 6. miejsce.

Świetne wyniki zanotowały także polskie juniorki, które wywalczyły dwa finały. W jednym z nich Olivia Maslov zdobyła brązowy medal, a w drugim Ksenia Zhyzhych uplasowała się na 7. miejscu. Dobry wynik wywalczyła również Emilia Heichel, awansując do finału wieloboju i plasując się w nim na 18. miejscu. 

 

Zdjęcie: Polski Związek Gimnastyczny 


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane