Ruszają ME w boksie. Kto ma szansę na medale?

Boks

Przed dwoma laty było pięć medali, a zatem kibice liczą na co najmniej powtórkę, choć będzie o to niezwykle trudno. W serbskim Belgradzie ruszają w czwartek mistrzostwa Europy w boksie. Polskę reprezentować będzie 16 zawodniczek i zawodników. Wyniki nie przełożą się tu na kwalifikacje olimpijskie, bo o Paryż walka toczyć się będzie w Tajlandii, na przełomie maja i czerwca.

Polacy przebywają w stolicy Serbii od poniedziałku, a wcześniej przygotowywali się na zgrupowaniu w Spale. W męskiej kadrze znaleźli się: Jakub Słomiński (48 kg), Jakub Krzpiet (57 kg), Jakub Sulęcki (60 kg), 67 kg Mateusz Grejber (67 kg), Mateusz Urban (71 kg), Michał Jarliński (75 kg), Mukhemed Ali Romański (80 kg), Patryk Borucki (86 kg) i Olaf Pera (92 kg).

Wśród pań do reprezentacji powołane zostały: Natalia Kuczewska (50 kg), Nikola Prymaczenko (52 kg), Wiktoria Rogalińska (54 kg),  Żaklina Kociołek (57 kg), Sandra Kruk (60 kg), Barbara Marcinkowska (70 kg) i Oliwia Toborek (75 kg).

Poprzednie mistrzostwa Europy, w 2022 roku, odbyły się osobno dla kobiet i mężczyzn. Panie rywalizowały w czarnogórskiej Budvie, gdzie srebrne medale wywalczyły Aneta Rygielska (66 kg), Elżbieta Wójcik (75 kg) i Martyna Jancelewicz (81 kg). Z kolei panowie boksowali w ormiańskim Erywaniu. Tam na najniższym stopniu podium stanęli Jakub Słomiński (48 kg) i Tomasz Niedźwiecki (86 kg). 28-letni Słomiński to najbardziej doświadczony reprezentant, dla którego ME w Belgradzie będą już czwartymi w karierze. I to na jego start szczególnie czekamy. Jego koledzy debiutują w  imprezie tej rangi.

Wśród naszych bokserek najbardziej utytułowana jest 34-letnia Kruk, wicemistrzyni świata z chińskiego Qinhuangdao (2012 r.) i brązowa medalistka ME z hiszpańskiego Alcobendasu (2019 r.). W europejskim czempionacie weźmie udział po raz szósty (debiutowała w 2011 roku). W Belgradzie nie zobaczymy trzech Polek, które niedawno we Włoszech zapewniły sobie olimpijskie kwalifikacje: Julii Szeremety (57 kg), Anety Rygielskiej (66 kg) i Elżbiety Wójcik (75 kg). Wystąpi tu z kolei Natalia Kuczewska, której do wywalczenia paryskiego biletu zabrakło w kwalifikacjach jednej zwycięskiej walki. ME potrwają do 29 kwietnia.

Ostatnią szansą na olimpijski awans dla polskich zawodników będzie turniej kwalifikacyjny w Bangkoku, który zaplanowano w dniach 23 maja – 3 czerwca. Skład reprezentacji Polski trenerzy kadry pań Tomasz Dylak i panów Grzegorz Proksa ogłoszą po zakończeniu ME. Niektórzy nasi reprezentanci postanowili skupić się na przygotowaniach do tej azjatyckiej imprezy, stąd ich absencja w Belgradzie.

 

Zdjęcie: Polski Związek Bokserski


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane