Co za historia w Jakuszycach! Mongolski biathlonista mistrzem Europy

Mongolski biathlonista mistrzem Europy

Mongolski biathlonista Enkhsaikhan Enkhbat zdobył złoty medal na 15 km w mistrzostwach Europy juniorów, które odbywają się w Jakuszycach. Formuła zawodów dopuszcza start zawodników spoza Starego Kontynentu.

Losy złotego medalu ważyły się do ostatnich metrów. Ostatecznie triumfował bezbłędny w strzelaniu reprezentant Mongolii Enkhbat. Srebrny medal zdobył Fin Kalle Loukkaanhuhta, który także nie popełnił błędów w strzelaniu i do zwycięzcy stracił 1,6 sekundy. Podium uzupełnił Estończyk Jakob Kulbin, który był wolniejszy o 20 s.

Całkiem blisko medalowych pozycji był Marcin Zawół. Najlepszy z Polaków popełnił jednak trzy błędy na strzelnicy, co poskutkowało minutami karnymi i zakończył zawody na 8. miejscu (1.01,5). W drugiej dziesiątce uplasował się za to Konrad Badacz (+1:50.6), który zaliczył cztery pudła i zajął 15. pozycję. Mniej błędów, bo tylko dwa, popełnił Fabian Suchodolski, który był jednak w nieco gorszej dyspozycji biegowej i ukończył zmagania na 22. miejscu. Jakub Potoniec po trzech pudłach zajął 28. lokatę, a Kacper Brzoska po dwóch błędach uplasował się na 35. pozycji. Maciej Łapka zajął 69. miejsce, a Mariusz Pływaczyk był o dwa oczka niżej. Sklasyfikowano 112 zawodników.

Warto nadmienić, że krążek wywalczony w biegu indywidualnym przez mieszkańca Ułan Bator był pierwszą w historii nagrodą biathlonową dla Mongolii. Kraj ten nigdy wcześniej nie stanął na podium w międzynarodowych zawodach w tej dyscyplinie sportu.

Za sukcesem zwycięzcy stoi m.in. 58-letni Aleksander Popow. W 1988 roku zdobył on złoty medal olimpijski w biathlonowej sztafecie. W Calgary reprezentował barwy ZSRR.