MP w badmintonie: tytuły dla Rudnej i Golasa

MP w badmintonie: tytuły dla Rudnej i Golasa

W niedzielne przedpołudnie w Ząbkach poznaliśmy zwycięzców 60. Mistrzostw Polski Elity w badmintonie. W grach singlowych dominowali zawodnicy ABRM Warszawa - Joanna Rudna i Mateusz Golas.

W rywalizacji mężczyzn klasą dla siebie był zaledwie 18-letni Mateusz Golas, który w finale zmierzył się z zawodnikiem SKB Suwałki Mikołajem Szymanowskim. Golas wygrał w dwóch setach (21:16, 21:18), zapewniając sobie pierwszy w karierze tytuł krajowy w gronie seniorów. Wcześniej w półfinale Mateusz wyeliminował innego reprezentanta suwalskiego klubu Andrzeja Niczyporuka, któremu przypadł medal brązowy. Świeżo upieczony mistrz Polski to wschodząca gwiazda polskiego badmintona. W zeszłym roku został stypendystą Polskiego Związku Badmintona. 

Największą niespodzianką zmagań singlistów jest odpadnięcie z turnieju w półfinale Dominika Kwinty, który uległ, zasłużenie, Mikołajowi Szymanowskiemu. W roku ubiegłym górą był Kwinta, ale w weekend Szymanowski wziął srogi rewanż na mistrzu Polski, kontrolując grę w obu setach.

Rudna z pierwszym mistrzowskim tytułem

W gronie seniorek na najwyższym stopniu stanęła koleżanka klubowa Golasa, Joanna Rudna, która w pojedynku o złoto pokonała Weroniką Górniak 21:16, 21:8. To duży sukces warszawianki, która z powodu poważnej kontuzji stawu kolanowego przez dwa lata odpoczywała od poważnego sportu, wracając do rywalizacji w zeszłym roku. Joanna po czterech latach stanęła do gry o złoto i swoją szansę wykorzystała. Wcześniej w swojej kolekcji miała już „pechowe” srebro oraz dwa brązowe medale. 

Jej finałowa rywalka w całym turnieju prezentowała wysoką, równą formę. Po drodze do finału Górniak odprawiła z kwitkiem Oliwię Niedźwiedzką, wicemistrzynię z roku ubiegłego Anne Dudę, jedną z faworytek Zuzannę Jankowską, a w półfinale dobrze dysponowaną Alicję Syrek. W finale górą była jednak Rudna. Warto nadmienić, że mecz finałowy był powtórka ubiegłorocznego ćwierćfinału, w którym to Rudna okazała się lepsza w dwóch krótkich setach.

Bez niespodzianek w deblach  

W finale debla kobiet nie było niespodzianki. Nasz reprezentacyjny duetu Paulina Hankiewicz (ABRM Warszawa)/Kornelia Marczak (UKS PlesBad Pszczyna) uporał się w 42 minuty z parą Anastasiya Khomich/Karolina Szubert 21:15, 21:19.

W rywalizacji męskich par po zaciętym boju Paweł Śmiłowski (UKS Hubal Białystok) i Miłosz Bochat (ABRM Warszawa) wygrali z deblem Robert Cybulski (SKB Suwałki)/Szymon Ślepecki (ABRM Warszawa) 21:17, 21:17. Co ciekawe, rok wcześniej Bochat też sięgnął po tytuł mistrzowski, ale w parze ze swoim tegorocznym, finałowym rywalem - Szymonem Ślepeckim.


Finały:

  • Gra pojedyncza kobiet: Joanna RUDNA  - Weronika GÓRNIAK 21:16, 21:8
  • Gra podwójna kobiet: Paulina HANKIEWICZ Kornelia MARCZAK - Anastasiya KHOMICH/Karolina SZUBERT 21:15, 21:19
  • Gra mieszana: Paweł ŚMIŁOWSKI/Magdalena ŚWIERCZYŃSKA - Szymon ŚLEPECKI/Dominika KWAŚNIK 16:21, 21:15, 21:14
  • Gra pojedyncza mężczyzn: Mateusz GOLAS - Mikołaj SZYMANOWSKI 21:16, 21:18
  • Gra podwójna mężczyzn: Miłosz BOCHAT/Paweł ŚMIŁOWSKI - Robert CYBULSKI/Szymon ŚLEPECKI 21:17, 21:17

 

Zdjęcie: Polski Związek Badmintona

Artykuły powiązane