Polki pojadą na Mistrzostwa Świata w AMP Futbolu

Mistrzostwa Świata w AMP Futbolu

W dniach 8-11 marca w belgijskiej Gandawie odbyło się międzynarodowe zgrupowanie kobiet – Women’s Camp 2024, w którym udział wzięły zawodniczki z kilku krajów, w tym z Polski.

- Międzynarodowe zgrupowanie w Belgii na pewno da nam większą okazję do sprawdzenia się. Będzie tam wiele dziewczyn z różnych zakątków świata, więc to będzie duże wyzwanie – mówiła przed wyjazdem Weronika Nowotny, polska ampfutbolistka. Trzydniowy event ściągnął do Gandawy kilkadziesiąt zawodniczek z kilku krajów. Oprócz Polek pojawiły się również Belgijki, Angielki, Turczynki, Hiszpanki, Niemki i Szkotki. Organizatorem wydarzenia było Amp Football Belgium przy wsparciu Europejskiej Federacji Amp Futbolu (EAFF) oraz UEFA. 

Ampfutbolistki zostały podzielone na grupy i pod czujnym okiem międzynarodowej kadry trenerskiej odbyły kilka treningów. - Myślę, że camp w Belgii to było dla nas super doświadczenie pod kątem sprawdzenia własnych umiejętności. W zeszłym roku też miałyśmy międzynarodowe zgrupowanie kobiet w Warszawie, więc teraz mamy to porównanie rok później i możemy to całkiem fajnie zweryfikować – przekonuje Jolanta Ożga, reprezentantka Polski. - My może na siebie nie patrzymy jakby w ten sposób i nawet jeśli porównujemy się między sobą w drużynie, to tego być może nie widzimy, ale jeżeli spotkać się z dziewczynami, z którymi widziałyśmy się rok temu i które uznawałyśmy wtedy za mocne zawodniczki, które chciałybyśmy dogonić, a teraz spotkałyśmy je znowu i okazuje się, że chyba nawet je przegoniłyśmy, to to dopiero pokazuje ten progres, więc myślę że pod tym kątem było to dobre doświadczenie – dodaje. 

Polki od ponad roku ciężko trenują, a cel, jaki im przyświeca jest jeden – w listopadzie tego roku zdobyć złoto na pierwszych w historii mistrzostwach świata kobiet w ampfutbolu, które odbędą się w Kolumbii. Olbrzymią pracę jaką wykonują zawodniczki docenia trener reprezentacji – Grzegorz Skrzeczek. - Camp był bardzo owocny z racji dużej ilości dziewczyn na boisku i możliwości rywalizacji z zawodniczkami z innych krajów. Zobaczyliśmy, że nasza ciężka praca wykonywana w Polsce potęguje, gdyż było widać znaczącą różnicę między naszymi dziewczynami, a innymi dziewczynami, które zaczęły uprawiać ten sport. Trener Polek również zwraca uwagę na duży postęp, jaki uczyniły jego podopieczne -  - Mamy porównanie z kilkoma dziewczynami z tamtego i z tego roku i widać z naszej strony olbrzymi progres, a to napawa optymizmem i chęcią do dalszej pracy  – podsumował trener.

Podczas Women’s Camp 2024 nastąpiło również ważne ogłoszenie pod kątem zbliżających się mistrzostw – podany został skład wszystkich drużyn, które wezmą udział w listopadowych mundialu. Wśród dwunastu drużyny tylko trzy będą z Europy – Stary Kontynent reprezentować będzie Polska, Anglia i Ukraina. Pozostałe kraje, jakie zaprezentują się na turnieju to USA, Argentyna, Brazylia, Ghana, Haiti, Kamerun, Liberia, Nigeria oraz gospodarz, czyli Kolumbia.

 

fot. AMP Futbol

Artykuły powiązane