W Siedlcach uczczono 100-lecie Pierwszego Meczu Międzynarodowego w rugby

rugby

100 lat temu rozegrano pierwszy nieoficjalny mecz reprezentacji Polski w rugby. W Siedlcach uczczono ten wyjątkowy jubileusz.

W niedzielę odbył się Turniej 100-lecia Pierwszego Meczu Międzynarodowego, święto młodzieżowego rugby zorganizowane przez Miejski Klub Rugby z udziałem Pogoni Siedlce.

Oficjalnie 9 września 1957 roku podczas Walnego Zjazdu Założycielskiego w Warszawie doszło do założenia Polskiego Związku Rugby, a 23 września 1957 został on przyjęty w poczet członków Europejskiej Federacji Rugby FIRA i od tego momentu możliwym stało się przystąpienie Polski do oficjalnej rywalizacji międzynarodowej. Mimo to polskie rugby swoje bytności na zagranicznej scenie szuka dużo wcześniej. W kwietniu 1924 roku ZS Orzeł Biały Warszawa, a naprawdę jako nieoficjalna reprezentacja Polski rozegrał dwa mecze w Bukareszcie przeciwko kadrze Rumunii przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Właśnie temu wydarzeniu poświęcony był siedlecki turniej.

W rywalizacji udział wzięło 22 drużyny z 7 klubów, w kategoriach młodzika, żaka, mini żaka i mikrusa. Imprezę rozgrywano jednocześnie na sześciu boiskach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce.

W kategorii młodzika zwyciężyła drużyna Pogoni Siedlce pokonując Arkę Gdynia 40:5. W decydującym o zwycięstwie meczu żaków Miejski Klub Rugby Siedlce wygrał 7:1 z Arką Gdynia. W finałowym meczu mini żaków Miejski Klub Rugby Siedlce wygrał 6:1 z Arką Gdynia. W kategorii mikrusa pierwsze miejsce zajęli milusińscy z Miejskiego Klubu Rugby, którzy w decydującym meczu wygrali 9:3 z Mazovią Mińsk Mazowiecki. Równolegle odbył się mini turniej z udziałem drużyn czterech szkół podstawowych, wygrał Zespół Oświatowy w Stoku Lackim.

 

Zdjęcie: screen YouTube


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane