Bieg Piastów odwołany!

Bieg Piastów odwołany

Tegoroczny KGHM Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego został odwołany. Jakuszyce przegrały z pogodą. Okazało się, że w ostatnich dniach cały śnieg spłynął z tras.

Kilka dni temu organizatorzy poinformowali, że tegoroczny KGHM Bieg Piastów został odwołany. W ostatnich dniach warunki dla narciarzy w Jakuszycach były fatalne - odwilż i padający deszcz sprawiły, że właściwie cały śnieg spłynął. Nie było szans uratować imprezy, która miała zacząć się już 24 lutego.

Bieg Piastów odwołany został dopiero po raz trzeci w historii. Ostatni raz zdarzyło się to w 1998 roku. Wcześniej - w 1981 roku. W 2014 roku trasy były skrócone. 

- Myśleliśmy, że może naśnieżymy trasy, albo przywieziemy skądś śnieg, ale nie można tego robić, jeśli cały czas mamy dodatnią temperaturę - mówi Leszek Kosiorowski, rzecznik prasowy Biegu Piastów. Dodaje, że prognozy nie zapowiadają wielkich zmian. Co prawda w być może jeszcze trochę poprószy, ale wkrótce na Polanie ma być nawet 15 stopni ciepła.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 6 tys. osób. Wydawało się, że rekord frekwencji leży w granicach możliwości organizatorów, ale załamanie pogody utemperowało rekordowe zapędy.

Druga zła wiadomość jest taka, że organizatorzy nie przewidują zwroty pieniędzy za wpisowe. - Ponieśliśmy już 80 proc. kosztów. Wszystkim, którzy zgłosili się na 48 KGHM Bieg Piastów Festiwal Narciarstwa Biegowego, zaoferujemy zniżkę opłaty startowej na Bieg Piastów w 2025 roku. Wysokość zniżki (co najmniej 50 procent) podamy w najbliższych dniach. Bardzo prosimy o przyjęcie tej propozycji ze zrozumieniem - apelują organizatorzy.

Przypomnijmy, ze Bieg Piastów należy do prestiżowego cyklu Worldloppet - organizacji skupiającej największe biegi masowe na świecie. Do Jakuszyc przyjeżdżają zatem co roku narciarze z całego świata. Do tegorocznej edycji zapisanych było 350 Czechów, ponad 200 Niemców, ale też na przykład 40 Francuzów, 30 Estończyków czy nawet 30 Amerykanów.

Tegoroczny KGHM Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego miał rozpocząć się w najbliższą sobotę i potrwać do 3 marca. Punktem kulminacyjnym jak zawsze miał być bieg na 50 km (2.03), w którym w ostatnich latach startowała m.in. Justyna Kowalczyk ze swoim mężem.

 

Zdjęcie: Bieg Piastów (Facebook)

Artykuły powiązane