„Biało-Czerwoni” z medalami Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich

„Biało-Czerwoni” z medalami Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich

Od 19 stycznia młodzi sportowcy z całego świata rywalizują w ramach IV Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. Zmagania odbywają się w południowokoreańskim Gangwon. Po dziewięciu dniach imprezy nasi zawodnicy mają na swoim koncie trzy medale.

Polacy już pierwszego dnia igrzysk mogli cieszyć się ze zdobyczy medalowej. Po brąz w indywidualnym konkursie skoków narciarskich sięgnął Łukasz Łukaszczyk. Apetyty po pierwszej serii były jeszcze większe, bowiem po pierwszej serii zawodnik Wisły Zakopane był liderem, a miejsce niżej plasował się Kacper Tomasiak, na co dzień skoczek LKS Klimczok Bystra. Ostatecznie obaj skończyli odpowiednio na trzecim i siódmym miejscu. Gorzej poszło naszym dziewczętom – Pola Bełtowska była 14., a Sara Tajner 22. Konkurs odbył się na dobrze znanej Polakom skoczni – Alpensia Jumping Park w Pjongczangu, gdzie w 2018 roku podczas olimpijskich zmagań na dużej skoczni triumfował Kamil Stoch. W konkursie drużynowym nasi zawodnicy byli trzeci.

Drugiego dnia imprezy o krok od medalu była Anna Falkowska, która zajęła 4. miejsce w finale 1000 m w short tracku. Co nie udało się jednego dnia, z nawiązką Falkowska zrobiła na swoim koronnym dystansie. W wyścigu na 500 m zdobyła złoto. Zresztą mogło się to skończyć dwoma medalami na tym dystansie, jednak na finiszu na ostatniej prostej upadła Karolina Woźniak i ostatecznie sklasyfikowano ją na 4. miejscu. Medal Falkowskiej to nie było jednak ostatnie słowo „Biało-Czerwonych” tego dnia. Trzeci krążek na tych igrzyskach w pięknym stylu wywalczyła łyżwiarka Hanna Mazur. 16-letniej zawodniczce UKS Orlica Duszniki Zdrój ta sztuka udałaby się raz jeszcze, jednak podczas konkurencji mass start, w której była faworytką, przewróciła się i przekreśliła swoje marzenia o medalu. Tuż za podium uplasowała Zofia Braun.

48 osób (31 chłopców i 17 dziewcząt) liczy Olimpijska Młodzieżowa Reprezentacja Polski. Zdobyte dotychczas trzy medale w Korei Południowej to najlepszy wynik „Biało-Czerwonych” na imprezie tej rangi. Do tej pory jedyny złoty medal był w posiadaniu biathlonisty Marcina Zawoły, który po to trofeum sięgnął w sprincie na 7,5 km podczas III Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie w 2020 roku.

Zmagania w Korei Południowej potrwają do 2 lutego br.

Artykuły powiązane