Paryż szykuje się na igrzyska: Wieżę Eiffla ozdobią olimpijskie koła

Wieżę Eiffla ozdobią olimpijskie koła

To jeden z najbardziej znanych symboli  na świecie. Olimpijskie koła towarzyszą igrzyskom od 1920 roku, a często umieszczane są w najsłynniejszych miejscach miast-gospodarzy. Nie inaczej będzie w tym roku w Paryżu: pięć kół olimpijskich zostanie zamontowanych na Wieży Eiffla.

Pięć splecionych kół - niebieski, czarny i czerwony na górze oraz żółty i zielony na dole – symbolizują pięć kontynentów. Na olimpijskiej fladze widnieją na białym tle. Ten ponadczasowy znak zaprojektował ojciec nowożytnego olimpizmu, baron Pierre de Coubertin. Stało się to w 1912 roku, a Francuza zainspirował fakt, że na rozegranych wówczas V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie wystąpili sportowcy z pięciu kontynentów. Flaga z pięcioma kołami została oficjalnie zaprezentowana dwa lata później. Niestety wybuch I wojny światowej sprawił, że na olimpijskiej arenie kibice zobaczyli ją dopiero w 1920 roku, w Antwerpii.

Od tego czasu miasta organizujące igrzyska starają się eksponować ten olimpijski symbol w najważniejszych dla nich miejscach. Koła pojawiły się m.in. w Sydney na moście Harbour, tuż obok słynnej opery, na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, czy na słynnym Tower Bridge, łączącym brzegi Tamizy w Londynie. Teraz pięć olimpijskich kół zobaczymy też na Wieży Eiffla.

Komitet organizacyjny paryskich igrzysk ogłosił, że montaż zakończy się do końca kwietnia. Cała konstrukcja pięciu kół ma wysokość 15 metrów i długość 29 metrów. Powstała z francuskiej stali, utworzonej z recyklingu.

Instalacja ma być gotowa na powitanie ognia olimpijskiego, który wraz ze sztafetą przypłynie do Francji z Grecji 8 maja (ogień zostanie rozpalony w starożytnej Olimpii 16 kwietnia). Wiadomo już, że symbol igrzysk pojawi się na wieży od strony Sekwany. Będą go dobrze widzieć olimpijczycy, bo u stóp konstrukcji zaplanowano rywalizację w piłce plażowej oraz metę maratonu.

Przypomnijmy, że oryginalny fragment Wieży Eiffla znajdzie się na wszystkich olimpijskich i paraolimpijskch medalach. Ogółem wyprodukowano 5 084 krążków, każdy ma 85 milimetrów średnicy, a w środku 18 gramów żelaza z wieży. Sama Wieża Eiffla to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, będący symbolem nie tylko tego miasta, ale całej Francji. Budowę wieży  zakończono w 1889 roku, a do 1930 była najwyższą budowlą na świecie.

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane