ME w kitesurfingu: Żakowski w czołowej dziesiątce

ME w kitesurfingu

Biało-Czerwoni nie przywiozą medali z żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Formula Kite w hiszpańskim Los Alcazares. Najwyżej z naszych kitesurfingowe regaty ukończył Maks Żakowski - na 8. miejscu.

Zawodnik AZS Sailing Team Poznań) rzutem na taśmę awansował do serii półfinałowej (tzw. złotej grupy), w której uczestniczyła czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej. Wszystko za sprawą dobrej postawy w ostatnich wyścigach rundy zasadniczej, w której zajął  odpowiednio 11., 12., 10. i 2. lokatę.

- Jutro nie mam nic do stracenia, więc dam z siebie wszystko. Muszę zobaczyć z którymi zawodnikami zawalczę  w półfinałach i przeciwko nim przygotuję swoją taktykę. Znamy się dość dobrze, wiemy kto jest dobry w jakich obszarach, więc na pewno zrobię plan i powalczę jeszcze raz - zapowiadał przed finałowym dniem.

Podczas ostatniego dnia startów Maks nie zdołał awansować do finałowego wyścigu, ale przesunął się jeszcze o 2 "oczka" i ostatecznie sklasyfikowany został na 8. miejscu (10. w klasyfikacji ogólnej obejmującej również zawodników spoza Europy).

Regaty w sposób absolutnie bezapelacyjny wygrał Maximilian Maeder (Singapur), a złoty medal mistrzostw Europy zgarnął Axel Mazella (Francja). Wśród kobiet mistrzynią Europy została Francuzka Lauriane Nolot. Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Julia Damasiewicz (AZS Poznań), która zajęła 14 miejsce (17. ogólnie) i 2. w kategorii U21 (1. wśród Europejek).