Eliminacje ME U-19: reprezentacja Polski poza finałami

reprezentacja Polski poza finałami

W miniony weekend w Łodzi polscy waterpoliści w kategorii U-19 rywalizowali o prawo gry w Mistrzostwach Europy. Mimo ambitnej postawy pierwszy start Biało-Czerwonych na tej imprezie od 18 lat nie stanie się faktem. Lepsi od Polaków okazali się Maltańczycy.

Ostatni raz nasza kadra na mistrzostwach Europy do lat 19 w piłce wodnej wystąpiła w 2006 roku. W rumuńskiej Oradei zajęła 16. miejsce. W drużynie grali wtedy między innymi brat szkoleniowca obecnej reprezentacji, Michał Bar czy Jakub Bednarek, który zdążył już zdobyć mistrzostwo i puchar kraju w roli… trenera AZS UW Waterpolo. Części obecnych kadrowiczów nie było wtedy nawet na świecie. W turnieju eliminacyjnym, który odbył się w Łodzi nasza reprezentacja w piłce wodnej rywalizowała z Bułgarią, Słowacją i Maltą.

Zmagania eliminacyjne rozpoczęliśmy od meczu z Bułgarią. W premierowym starciu błyszczeli nasi bramkarze, a skutecznością popisali się miedzy innymi Bartosz Grabiński i Piotr Kędzior, co poskutkowało efektowną wygraną 14:9. W polskiej bramce rewelacyjne zawody rozgrywał przede wszystkim Jan Skaliński. To w dużej mierze dzięki niemu Bułgarzy cieszyli się z pierwszego trafienia dopiero po 12 minutach - gdy na telebimie widniał już rezultat 5:0! Efektowne interwencje zawodnika KSZO Ostrowiec Świętokrzyski pozwoliły na spokojniejszą grę z przodu i systematyczne budowanie przewagi. "Biało-Czerwoni" już do końca kontrolowali przebieg meczu. W naszej bramce doszło do zmiany – za Skalińskiego wszedł o trzy lata młodszy Igor Bańkowski. Reprezentant Alfy Gorzów Wielkopolski w pełni wykorzystał swój czas między słupkami, również notując kilka bardzo udanych i efektownych interwencji. Natomiast w ataku kolejne trafienia dokładali Grabiński, Wiktor Staniszewski i Miłosz Janicki.

W potyczce z Maltą to nasi rywale, z racji swojego wyższego miejsca w rankingu, uważani byli za faworytów i początek spotkania zdawał się to potwierdzać. Po pierwszej kwarcie wygrywali z Polską 3:0. Tuż po przerwie padła co prawda pierwszą bramka dla "Biało-Czerwonych", po tym jak zespołową akcję wykończył Piotr Kędzior. Rywale nie pozwolili nam jednak na wiele więcej i skutecznie budowali swoją przewagę. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gości 11:4, pieczętującym ich awans na czempionat Starego Kontynentu.

Mimo braku szans na uzyskanie przepustki na ME, "Biało-Czerwoni" podeszli do ostatniego spotkania - ze Słowacją, z odpowiednim nastawieniem. Już w jednej z pierwszych akcji wynik otworzył efektowną bramką kapitan naszego zespołu, Wiktor Staniszewski. Pod koniec pierwszej kwarty nasze prowadzenie podwyższyli jeszcze Filip Szulc i Piotr Kędzior, a w drugiej części gry do siatki Słowaków ponownie trafił Staniszewski. Nasi rywale zdołali odrobić część strat i zbliżyć się do nas na jedną bramkę (3:4), ale Polacy szybko opanowali sytuację. Wygrali całe spotkanie 8:6 i zajęli drugie miejsce w grupie.