Tour of Mersin 2024: Marcin Budziński triumfuje

Marcin Budziński

Marcin Budziński oraz jego ekipa Mazowsze Serce Polski zwyciężyli w klasyfikacji generalnej tureckiego wyścigu kolarskiego Tour of Mersin. Ostatni etap wygrał Rosjanin Siergiej Rostowcew z Sakarya BB Pro Team, a drugi był Polak Norbert Banaszek.

Po niezwykle wymagającym, przedostatnim etapie czterodniowego Tour of Mersin, w niedzielę na kolarzy czekał całkowicie płaski odcinek na rundach miasta Mersin. Trasa mierzyła 125 kilometrów i wszystko wskazywało na to, że zmagania zakończą się finiszem z peletonu.

Zgodnie z przypuszczeniami na mecie zameldowała się większa grupa. W końcówce z przodu znajdowali się zawodnicy ekipy Mazowsze Serce Polski, chcąc rozprowadzić na finiszu specjalistę od sprintów Norberta Banaszka. Po świetnej końcówce były mistrz Polski uplasował się na drugiej pozycji, przegrywając jedynie z Sergeyem Rostovtsevem z Sakarya BB Pro Team. Na kolejnych miejscach uplasowali się Batuhan Özgür (Turcja) oraz inny kolarz mazowieckiej ekipy – Tobiasz Pawlak.

W środku peletonu linię mety przeciął Marcin Budziński, mający dużą przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami w generalce. Tym samym zwyciężył w całym wyścigu, sięgając po trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Wcześniej triumfował bowiem w klasykach GP Slovenian Istria oraz GP Brda-Collio.  O jego wysokiej tegorocznej formie świadczy fakt, że siedem razy z rzędu plasował się w pierwszej piątce etapowej! Dopiero dziś z niej wypadł, ale w jego przypadku nie było potrzeby walki na ostatnich metrach.

W klasyfikacji generalnej kolejne miejsca zajęli Oliver Mattheis i Dawit Yemane z drużyny BIKE AID. Obaj ze stratą ponad minuty do zwycięzcy. W „drużynówce” triumfowali zawodnicy Mazowsze Serce Polski.

Tour of Mersin to wieloetapowy wyścig kolarski w Turcji, wchodzący w skład serii UCI Europe Tour z kategorią 2.2. Dotychczas odbyło się pięć edycji wyścigu (2015-2019). W latach 2020-2023 nie był organizowany.