Rywalizacja w kajakarskim Pucharze Polski rozpoczęta

kajakarstwo

Miniony weekend obfitował w emocje na torze regatowym w Wałczu, gdzie odbył się pierwszy w tym sezonie Puchar Polski w Kajakarstwie Klasycznym. Ogólnopolskie Wiosenne Regaty Konsultacyjne Seniorów i Juniorów przyciągnęły elitarne grono kajakarzy z całej Polski.

Zawody miały miejsce w terminie 26-28 kwietnia na torze regatowym Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. To właśnie tutaj przez trzy dni zawodnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i przygotowanie do sezonu startowego 2024.

Wśród kilkuset zawodników zgłoszonych z 58 klubów walka była bardzo zacięta. Rywalizacja toczyła się nie tylko o prestiżowe trofea, ale także o miejsca, które mogą otworzyć drogę do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej, w tym podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw Europy.

Doskonałą formą wykazał się między innymi Arsen Śliwiński. Już podczas biegu o start w kontynentalnej kwalifikacji olimpijskiej w Szeged w konkurencji C2 500, który odbył się dwa dni przed właściwymi zawodami, zawodnik AZS Politechniki Opolskiej zdobył 1. miejsce w parze z Wiktorem Głazunowem.

W weekend osiągał imponujące rezultaty. Śliwiński wywalczył 1. miejsce w konkurencji C2 na dystansie 500 metrów oraz 2. miejsce w rywalizacji C1 na 500 metrów. Wyniki zapewniły mu kwalifikację do kadry narodowej.

- Wyniki z zawodów cieszą i są potwierdzeniem tego, co pokazywałem na treningach. Okres przygotowawczy, który trwał od października, sumiennie przepracowałem, co pozwoliło mi pokazać dany wynik. Te  zawody już są historią i skupiam się na zbliżających się wielkimi krokami pierwszych międzynarodowych zawodach, czyli dwa puchary świata! Z pozytywnym nastawieniem patrzę w przyszłość i mam nadzieję, że uda mi się potwierdzić wysoką formę w tym jakże ważnym olimpijskim sezonie - skomentował podopieczny KSG “Olympic Dreams”.

Podczas zawodów świetnie spisała się także Justyna Iskrzycka. Sprinterka AZS AWF Katowice zdecydowanie zdominowała sobotnią rywalizację. Wygrała poranne próby czasowe kolejno na 2000 (8:55.50) i 1000 metrów (4:07.06). W finałowej rywalizacji na krótszym z dystansów ponownie wygrała (4:03.49).

Na zakończenie Pucharu Polski Iskrzycka stanęła w nietypowej dla konsultacji konkurencji, czyli K2 500 metrów. Uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 1:47.18 w duecie z Katarzyną Kołodziejczyk (Zawisza).

- Występ na wiosennych konsultacjach jak najbardziej mogę uznać za udany. Potwierdził on dobre przygotowanie do nadchodzącego sezonu, ale też pokazał nad czym jeszcze trzeba popracować. Pozostaje kontynuować treningi i szykować się do nadchodzących startów na arenie międzynarodowej - skomentowała Justyna Iskrzycka.

Najlepsi polscy kajakarze przygotowują się do pierwszych Pucharów Świata w Szeged (10-12 maja) i Poznaniu (24-26 maja). To one rozstrzygną, kto ma największe szanse na zdobycie przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.