Święto Niepodległości na sportowo – przede wszystkim biegi

Będzie to największy w historii bieg uliczny w Polsce. Rok temu rekordem mogła pochwalić się Warszawa - 11 listopada zawody ukończyło 17 tys. osób.

Święto Niepodległości na sportowo – przede wszystkim biegi

„Nie było naszym celem budowanie rekordowej frekwencji, ale uważaliśmy, że liczba 25 tysięcy zawodników na starcie jest jak najbardziej realna. Zresztą chętnych było znacznie więcej. Zapisanych mieliśmy 30 tysięcy” – powiedział dyrektor zawodów Artur Kujawiński.

Jak dodał, magnesem dla biegaczy był m.in. wyjątkowy medal dla każdego uczestnika, który zamelduje się na mecie. To 20-centymetrowy miecz pokryty 24-karatowym złotem. Oprócz medalu, każdy biegacz otrzyma rogal świętomarciński wypiekany w Poznaniu, a także w innych miastach Wielkopolski głównie na przypadający 11 listopada Dzień Świętego Marcina.

W Poznaniu Bieg Niepodległości odbędzie się po raz trzeci, a w Warszawie po raz trzydziesty. W tym roku w stolicy przygotowano 20 tys. numerów startowych, które rozdysponowano w ciągu zaledwie czterech dni. Oprócz biegu głównego na 10 km, przewidziano rywalizację na wózkach, marsz nordic walking oraz dla najmłodszych "Milę na stulecie" na dystansie 1918 m.

Zawodnicy wystartują o symbolicznej godz. 11.11. Założą białe i czerwone koszulki, tworząc w ten sposób żywą, biało-czerwoną flagę. Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie na kilkudziesięciometrowym maszcie powiewa największa w Warszawie flaga narodowa.

Kolejny raz partnerem stołecznego biegu jest PKO Bank Polski, którego fundacja wspiera finansowo chore dzieci. W tym roku pomoc otrzyma cierpiąca na mózgowe porażenie dziecięce sześcioletnia Zosia. Każdy, kto ukończy bieg z przypiętym napisem "biegnę dla Zosi", pomoże w zbiórce pieniędzy na kosztowną operację dziewczynki w USA.

Główne sportowe imprezy stulecia odbędą się już w sobotę na terenie stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego, dokładnie w setną rocznicę przyjazdu do Warszawy Józefa Piłsudskiego. Właśnie Marszałek powołał do życia tę uczelnię. 10 listopada o 7.36 (nawiązanie do godziny jego powrotu do Warszawy z internowania w Magdeburgu) rozpocznie się Supermaraton Stulecia i mistrzostwa Polski w biegu na 100 km z rekordową liczbą 250 uczestników. Natomiast od godziny 10.30 do zmroku dzieci, młodzież i dorośli będą mogli rywalizować w hali, na stadionie i pętli wokół obiektów uczelni na dystansach od 200 do 2018 m. W programie jest m.in. Sztafeta „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień” pamięci Ireny Szewińskiej. Udział zapowiedziała plejada gwiazd sportu, członkowie Rodziny Olimpijskiej, m.in. Otylia Jędrzejczak, Zofia Klepacka, Wanda Panfil, Zbigniew Bródka, Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

Także w sobotę w Warszawie zostanie zorganizowany turniej piłkarski dzieci z pięciu klubów, które w 1921 roku walczyły w odrodzonej Polsce o pierwsze mistrzostwo kraju: Pogoni Lwów, Warty Poznań, Cracovii, ŁKS Łódź i Polonii Warszawa. Miejscem rywalizacji będzie boisko „Czarnych Koszul” przy ul. Konwiktorskiej. 97 lat temu po tytuł mistrza Polski sięgnęła Cracovia.

W kraju wiele biegów jest organizowanych w ramach ogólnokrajowej akcji Narodowy Bieg Stulecia - od Bałtyku aż do Tatr.

W Krakowie Bieg Niepodległości odbędzie się po raz piąty. 11-kilometrowa trasa poprowadzi w okolicach Wisły i Błoń. Organizatorzy spodziewają się około 3 tys. uczestników. Bieg rozpocznie się o godz. 14 odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, a uczestnicy będą ubrani w białe i czerwone koszulki. Dzięki temu utworzą na starcie wielką narodową flagę. Dochód z krakowskiej imprezy wesprze Fundację Kardiochirurgii Dziecięcej profesora Janusza Skalskiego Schola-Cordis.

Dłuższą tradycję ma Bieg Sokołów w Tarnowie. W niedzielę odbędzie się jego 23. edycja. Zawodnicy pokonają trasę liczącą 10 km ze startem i metą na stadionie KS Błękitni Tarnów.

Na Podhalu największą imprezą będzie Bieg Niepodległości w Zakopanem. Weźmie w nim udział około 900 osób, które będą miały do wyboru dystanse 5 i 10 km, a także 5-kilometrowy marsz z kijkami (nordic walking).

"Również w Zakopanem będzie uroczyście, czyli biało-czerwone koszulki i na starcie utworzona z zawodników flaga Polski. A na mecie dwa medale: ten z ogólnopolskiego programu cyklu +od Bałtyku do Tatr+ i nasz zakopiański, upamiętniający fakt, że właśnie tu wolność przyszła najwcześniej, bo już 31 października 1918 roku. Dzień później Rada Narodowa ze Stefanem Żeromskim, prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej na czele, złożyła przyrzeczenie wierności Polsce i objęła w jej imieniu władzę w mieście" - przypomniał organizator biegu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Leszek Behounek.

Bieg Niepodległej w Sopocie zaplanowano na sobotę o 11. Jego uczestnicy, a każdy otrzyma biało-czerwoną opaskę na ramię, będą mieli do pokonania 4,5 km po plaży i alejkach w centrum miasta. Biegacze ubrani na czerwono i biało wystartują z dwóch stref ustawionych równolegle do siebie i w ten sposób utworzą polską flagę. Z kolei w niedzielę o 11 rozpocznie się w okolicach parkingu Opery Leśnej rowerowa Parada Niepodległości. Cykliści dołączą do zabytkowych strażackich pojazdów i razem z nimi przejadą ul. Bohaterów Monte Cassino do Placu Zdrojowego.

W Trójmieście największą imprezą sportową 11 listopada będzie Bieg Niepodległości w Gdyni. Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalnie zaprojektowane na tę okazję białe lub czerwone koszulki i utworzą „żywą” narodową flagę. Start do biegu głównego wyznaczono o 15, natomiast już od 9 na Skwerze Kościuszki odbywać się będą Bieg Malucha i Biegi Młodzieżowe oraz Marsze Niepodległości Nordic Walking.

W Łódzkiem na sportowo stulecie odzyskania niepodległości uczczą m.in. w Konstantynowie Łódzkim. W sobotę o godz. 12 kilkuset uczestników wystartuje w biegu oraz marszu nordic-walking. Przed zawodami odśpiewany zostanie hymn, a po nich zaplanowano śpiewanie pieśni patriotycznych.

We Wrocławiu odbędzie się Bieg Niepodległości... z wąsem. Impreza jest organizowana po raz szósty, tradycyjnie na kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Organizatorzy przewidują, że na starcie stanie 2 tys. biegaczy. Osoby, które wezmą udział w zawodach, a nie będą miały własnego wąsa, będą go mogły sobie dorysować lub dokleić.

Poza głównym biegiem na 10 km odbędzie się symboliczny rodzinny Bieg na Stulecie z dystansem w przedziale od 1918 do 2018 m. We Wrocławiu przygotowywana jest Biegowa Kapsuła Czasu. Zostanie ona wypełniona m.in. materiałami związanymi z Biegiem z wąsem, 36. PKO Maratonem Wrocław i 6. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonem, ale także informacjami o cenie sprzętu sportowego w 2018 roku. Kapsuła zostanie umieszczona w Izbie Pamięci Wrocławskiego Sportu na Stadionie Olimpijskim i ma zostać otwarta za 50 lat.

Na Dolnym Śląsku odbędzie się jeszcze jedna nietypowa impreza. Nietypowa, bo bez pomiaru czasu, bez wpisowego i skierowana przede wszystkim do ultrabiegaczy. W Jasienicy koło Ziębic uczestnicy będą mieli do pokonania 100 km - na 10-kilometrowej pętli po wzgórzach strzelińskich. Start zaplanowany jest na 10 listopada na godz. 22, ale można do biegu dołączyć w dowolnej chwili, jak też w dowolnej chwili zejść z trasy.

W Olsztynie do drugiej edycji Biegu Niepodległości zapisało się ponad 470 osób. Trasa na dystansie 10 km biegnie głównie nad jeziorem Ukiel. Każdy uczestnik otrzyma medal z biało-czerwoną wstążką.

W Elblągu w biegu głównym na dystansie 10 km oraz rodzinnych sztafetach 3x3,3 km zadeklarowało udział ponad 670 osób. Kolejnych 300 zawodników weźmie udział w Małym Biegu Niepodległości, przeznaczonym dla dzieci i młodzieży do lat 16.

W Białymstoku organizowany po raz osiemnasty Bieg Niepodległości odbędzie się w sobotę, a na niedzielę przygotowano specjalną imprezę pod hasłem „Biegnę dla Niepodległej”. Zawodnicy wystartują na 10 km ulicami o historycznych nazwach: Legionową, Bulwarami Kościałkowskiego, 11 listopada i Zwierzyniecką. Na tej ostatniej znajduje się nowy mural przygotowany na stulecie odzyskania niepodległości.

Oprócz imprez biegowych w weekend odbędą się dwa turnieje hokeja na lodzie. W Gdańsku o Puchar Stulecia Odzyskania Niepodległości będą rywalizować męskie reprezentacje Austrii, Danii, Norwegii i Polski. Natomiast w Sosnowcu wystąpią juniorki z Wielkiej Brytanii, Węgier, Hiszpanii oraz drużyna biało-czerwonych.(PAP)

af/ lic/ krys/ gw/ md/ bap/ marw/ jch/ mbo/ rof/ cegl/