Jak to możliwe? Kurczę, ta historia pokazuje, jak dużo zależy od przypadku? Bycia w konkretnym miejscu o konkretnej porze? Od kaprysu poszczególnych ludzi? Pewnie wszystkiego tu jest po trochu.
Wrexam Association Football Club to, pewnie niewielu z was to wie, jeden z najstarszych klubów na świecie. Tak, tak, nie przesłyszeliście się: na świecie, bo został założony już w październiku 1864 roku (najstarszy klub, Sheffield FC, powstał 24 października 1857). Mimo tak przebogatej historii trudno spodziewać się, żeby „zwykły” fan piłki nożnej zdawał sobie sprawę z istnienia takiej organizacji. Trzeba jednak dodać, że w sezonie 1975/76 Wrexham dotarł do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, o czym akurat mogą pamiętać w Rzeszowie, bo z tą właśnie drużyną przegrała w 2. rundzie rozgrywek miejscowa Stal. Po latach ten walijski klub znowu zainteresował polskich, ale przede wszystkim… amerykańskich fanów piłki.
W listopadzie 2020 roku gruchnęła wiadomość, że klub z angielskiej piątej ligi przejmie duet znanych zza oceanem gości, aktorów: Rob McElhenney oraz zdecydowanie bardziej rozpoznawalny (pamiętany np. z „Deadpoola”) Ryan Reynolds. Jak do tego doszło?
Pierwszy z nich raczej wyśmiewał się ze swojego kolegi, Humphrey’a Kera, który każdą wolną chwilę na planie filmowym podczas kręcenia serialu komediowego „Mythic Quest” spędzał na oglądaniu meczów Liverpoolu. – Rob widział, jak bardzo ja i inny facet na planie byliśmy w to wciągnięci. Ale prawdziwa zmiana dokonała się podczas lockdownu. Poleciłem mu, aby obejrzał serial „Sunderland aż po grób”. Pomyślałem: ” Tak, to jest klucz. On jest opowiadaczem historii. Musi zrozumieć historię futbolu” – przyznał Ker w jednym z wywiadów. Po pewnym czasie McElhenney zdecydował: Ok. Kupmy klub!
Ale dlaczego Wrexham? Tu także spore zasługi ma Humphrey Ker. Dzisiejszy dyrektor wykonawczy klubu ustalił kryteria wyboru, uwzględniające m.in. obiekty, bazę kibiców, historię i finanse. Wrexham uzyskał ponoć najwyższy wynik, z 38 punktami na 50 możliwych. McElhenney do swojego projektu namówił więc Reynoldsa, którego wcześniej znał głównie z rozmów przez internet. Następnie wszystko potoczyło się błyskawicznie, a w sprawę kupna zaangażowała się znana w branży firma Inner Circle, która ostatecznie potwierdziła, że sensacyjny temat nie był tylko plotką. Od lutego 2021 roku oficjalnie Hollywood wkroczyło do niewielkiego Wrexham, do klubu o niezwykle długiej historii i ze wspaniałymi, oddanymi kibicami, którzy od 2011 roku w ramach stowarzyszenia sami odpowiadali za prowadzenie całej organizacji.
Oczywiście nie wszystko od razu się udało, choć w projekt zaangażowano poważnych ludzi: doradcą strategicznym został były dyrektor angielskiej ligi i prezes m.in. Leeds United Shaun Harvey, opiekę nad drużyną powierzono zaś Philowi Parkinsonowi, a więc byłemu trenerowi Sunderlandu, który w 2013 roku sensacyjnie do finału Pucharu Ligi doprowadził ekipę Bradfordu.
– Patrzyłem na ambicje Wrexham i chciałem być częścią czegoś dużego. Chciałem iść gdzieś, gdzie jest prawdziwa szansa na zrobienie różnicy. Miałem wspaniałą rozmowę z Robem: nakreślił, dlaczego kupili Wrexham, a jego pasja do tego po prostu mnie rozwaliła. Odnoszący sukcesy klub, zwłaszcza w takim piłkarskim mieście jak Wrexham, może przynieść społeczności poczucie dumy. To zaszczyt spróbować sprawić, by tak się stało – tłumaczył Parkinson w wywiadzie dla „Four Four Two”.
Take on a side three leagues & 70 teams above us? God I love this game. @wrexham_afc plays @SheffieldUnited live this Sunday on @ESPNPlus pic.twitter.com/ojx69c3vpv
— Rob McElhenney (@RMcElhenney) January 28, 2023
Panowie z Hollywood zaczęli swoje rządy w trakcie sezonu 2020/21, który ich drużyna skończyła na 8. miejscu w piątej lidze. W kolejnej kampanii było już znacznie lepiej (druga lokata), ale w półfinale barażów lepsi po dogrywce okazali się piłkarze Grimsby Town. W obecnym sezonie Wrexham zapewne do ostatniej kolejki będzie bił się o końcowe zwycięstwo i awans z ligi z zespołem Notts County, ale co najważniejsze drużyna trenera Parkinsona w 1/32 finału Pucharu Anglii pokonała niedawno 4 do 3 zespół Coventry City z Championship i stanie przed ogromną szansą historycznego awansu do kolejnej rundy.
Pod względem marketingowym jednak ten piątoligowy klub bije większość z wyższych lig na głowę – wszystko za sprawą, transmitowanego w Anglii oraz Irlandii za pośrednictwem Disneya, serialu pt. „Welcome to Wrexham”, który w Stanach obejrzały już miliony widzów, a część z nich wiedziona romantyczną historią zapragnęła pojechać do Europy i na własne oczy poczuć magię tego niewielkiego 60-tysięcznego, walijskiego miasteczka tuż przy granicy z Anglią. Miasteczka, w którym dzieją się bardzo nietypowe rzeczy.
JH
Mecze Pucharu Anglii, Ekstraklasy oraz lig zagranicznych obstawisz na stronie forBET