Felix odejdzie z Piasta do stołecznego miasta?

Choć Ekstraklasa pogra w 2019 roku jeszcze przez trzy kolejki, w naszej lidze powoli rozpoczyna się karuzela transferowa. Jednym z najgłośniejszych nazwisk typowanych do odejścia z klubu jest Jorge Felix – zawodnikiem Piasta Gliwice bardzo poważnie ma interesować się Legia Warszawa. Czy w styczniu będziemy świadkami ruchu mogącego aspirować do miana transferowego hitu?

Niestety dla aktualnego mistrza Polski marzenia o obronie osiągnięcia z zeszłej kampanii ligowej, mogą być coraz bardziej nierealne. Doskonale wiemy, że w warunkach polskiej piłki nigdy nie należy wykluczać pewnych scenariuszy, niemniej forma podopiecznych Waldemara Fornalika może pozostawiać sporo do życzenia. Dwa, ostatnie mecze w ramach najwyższej dywizji piłkarskiej to dwie, niezwykle dotkliwe porażki. Najpierw na wyjeździe 0:3 z Lechem Poznań, następnie na własnym stadionie 0:3 ze Śląskiem Wrocław. Jak może się jednak okazać wyniki sportowe mogą nie być jedynymi zmartwieniami Piastunek. Media rozpoczynają bowiem spekulacje odnośnie odejścia ich kluczowego zawodnika, Jorge Felixa, do ekipy bezpośredniego rywala o krajowy tytuł.

Pewnym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że wychowanek szkółki Atletico Madryt to jedna z kluczowych postaci w kontekście zdobycia zeszłorocznego mistrzostwa Polski. Liczby Jorge Felixa za minioną kampanię ligową to wszak raptem 6 goli oraz 4 asysty, podczas 34 występów. Jeżeli natomiast chodzi o aktualny sezon, tutaj wygląda to zdecydowanie lepiej. Lewy napastnik Piasta Gliwice może pochwalić się zdobyciem 9 trafień, czym, jak nie trudno zauważyć, poprawił dorobek strzelecki sprzed roku. Czy jednak o kolejne bramki będzie starał się już w barwach Legii Warszawa? Sprawa jest dość złożona.

Piast Gliwice nie ma specjalnych możliwości, aby przedstawić 29 – letniemu Hiszpanowi intratną propozycję finansową czy sportową. Włodarze aktualnego mistrza Polski, podczas zimowego okienka transferowego, staną zatem przed poważnym dylematem: sprzedać swojego piłkarza i wykorzystać ostatnią szansę na zarobek, czy pozostawić go w swoich szeregach i pozwolić mu na pomoc w osiągnięciu jak najlepszych wyników? W naszych warunkach kalkulacja jest dość prosta -jeżeli znajdą się gotowi wyłożyć za Felixa określoną, niezbyt wygórowaną kwotę, władze kierując się rozsądkiem z pewnością przyjmą taką ofertę. Pytanie: na jakiej pozycji negocjacyjnej byłaby aktualnie Legia Warszawa?

To zależy od oczekiwań hiszpańskiego gracza. Jasną sprawę stanowi fakt, że zarobki przy Łazienkowskiej byłyby dla niego zdecydowanie bardziej korzystne niż w obecnym zespole, lecz pojawia się kolejne pytanie. Jorge Felix jest dość zaawansowanym wiekowo zawodnikiem. Z tego powodu ewentualne zainteresowanie zagranicznych klubów bardzo mocno mogłoby go skłonić do wyjazdu z kraju – wszak może być to dla niego ostatni dzwonek na poczynienie tego rodzaju działań. Prasa spekuluje o kontakcie ze strony włoskich, hiszpańskich czy rosyjskich drużyn, co pod względem finansowym, jak i sportowym, mimo wszystko może być dla Felixa atrakcyjniejsze niż przeprowadzka w ramach aktualnych rozgrywek.

Gdyby jednak legionistom udało się namówić Jorge Felixa na przenosiny do stolicy, z całą pewnością byłaby to kontynuacja letniej polityki transferowej. Dariusz Mioduski chętnie sięgął wówczas po znanych na polskich boiskach zawodników (Novikovasa oraz Gvilię), którzy są aktualnie wyróżniającymi się postaciami w zespole. Czytając natomiast opinie samych sympatyków Legii, trudno znaleźć szczególnych entuzjastów takiego obrotu spraw. Wielu zarzuca, że Jorge Felix rozegrał raptem jeden, dobry sezon, a notowane przez niego liczby nie są aż tak imponujące. My wiemy jednak doskonale, że jaka liga, takie hity transferowe.

Pamiętamy wszak, jak ogromne zainteresowanie towarzyszyło odejściu Joela Valencii, za 8,5 miliona złotych, do Brentford. Od tego czasu absolutna gwiazda Ekstraklasy rozegrała łącznie 133 minut w bieżącym sezonie Championship – trochę mało, prawda? Wtedy płacona przez Anglików kwota wydawała się wręcz kompromitująca, dzisiaj wygląda jak interes życia włodarzy z Gliwic. Ciekawe, w jakich kategoriach będzie ostatecznie rozpatrywana sprawa Jorge Felixa…

Karol Czyżewski

Gra Puchar Polski – spotkania krajowych rozgrywek wytypujesz na stronie forBET!