Fonfara typuje najciekawsze walki weekendu!

Witam Was po raz kolejny w roli eksperta forBET! Tym razem postaram się przyjrzeć kilku najciekawszym pojedynkom pięściarskim podczas zbliżającego się weekendu.

Zacznijmy od gali organizowanej przez Matchroom Boxing w londyńskiej hali O2 Arena, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć polski akcent w postaci walki Przemysława Runowskiego z Joshuą Kelly’m. „Kosiarz” będzie miał niełatwe zadanie, bo stanie oko w oko z pięściarzem uważanym za jeden z największych talentów brytyjskiego boksu. Obaj bokserzy jeszcze w kategorii półśredniej nie przegrali. Faworytem walki jest Kelly, dla Runowskiego to jednak wielka szansa, by pokazać się szerszej publiczności na prestiżowej gali, co na pewno będzie dodatkowo motywujące i – jak sam powiedział – nie przyjeżdża do Londynu tylko po wypłatę. Dla Polaka będzie to pierwszy test z mocnym zawodnikiem i ewentualna wygrana wywinduje go na wysokie miejsce w rankingach. Trzymam kciuki za Przemysława, ale uważam, że walkę wygra jednak Kelly, bo jest lepiej wyszkolony technicznie, a ponadto boksuje na własnym terenie.

W głównej walce wieczoru zobaczymy Lucasa Browne’a który walczyć będzie z Davidem Allenem. „White Rhino” będzie zdecydowanym faworytem tego pojedynku, choć nie może dać się trafić Australijczykowi prawą ręką. „Big Daddy” ma bowiem nokautujący cios prawą ręką, która jest jego główną bronią. Aż 24 z 28 pojedynków wygrał, nokautując swoich przeciwników. Allen to jednak zawodnik, który dysponuje dobrym lewym prostym i ma lepszą defensywę. Jest także bardziej mobilny od Browne’a. Mój typ? W tym pojedynku Allen znokautuje Browne’a.

Derek Chisora – Senad Gashi. Tu faworyt może być tylko jeden, czyli Derek Chisora – kursy forBET nie kłamią. „Del Boy” to były mistrz świata organizacji WBO, który stracił pas w swojej ostatniej walce i pojedynkiem z Gashim będzie chciał odbudować swój rekord i wrócić na zwycięską ścieżkę. Derek jest pięściarzem, który nieustannie prze do przodu i lubi walkę w półdystansie. Obie ręce tego pięściarza są niebezpieczne, ponieważ zarówno lewą, jak i prawą, może znokautować przeciwnika. Wyróżnić można zwłaszcza lewy prosty, którym świetnie operuje. Przemawia za nim także ogromne doświadczenie – na swoim koncie ma walki z takimi rywalami, jak: Witalij Kliczko, Robert Helenius, David Haye czy Tyson Fury. Jego rywal Senad Gashi, pochodzący z Kosowa, ale boksujący pod niemiecką flagą, przegrał swoją ostatnią walkę z Carlosem Takamem, którego Chisora pokonał przez TKO. To również świadczy o tym, że dla Chisory sobotnia walka powinna być spacerkiem.

Przenieśmy się do Madison Square Garden, gdzie w walce wieczoru zobaczymy Terence’a Crawforda i Amira Khana. Tego drugiego pięściarza znam bardzo dobrze, ponieważ mieliśmy jednych trenerów – Virgila Huntera, który przygotowywał nas pod kątem bokserskim oraz Tony’ego Brady’ego, który odpowiadał za przygotowanie fizyczne. Z uwagi na to trenowaliśmy obok siebie, w jednym gymie, podczas moich przygotowań do walki z Chadem Dawsonem w San Francisco. To świetny zawodnik z ogromnym doświadczeniem, którym chętnie się ze mną dzielił. Amir Khan jest bardzo szybki, ruchliwy, świetnie pracuje na nogach i bije znakomitymi kombinacjami. Jednak jego minusem jest słaba odporność na ciosy – mogliśmy zobaczyć to w walce z „Canelo”, gdzie Amir został ciężko znokautowany. Po tej walce miałem okazję zobaczyć się z Khanem w Los Angeles i tam również mieliśmy wspólnego trenera, znakomitego Joe Goossena, z którym pracując Amir wygrał dwa ostatnie pojedynki. Ostatecznie Amir zdecydował się wrócić do Virgila Huntera, który przygotowywał go do walki z Crawfordem i moim zdaniem był to zły ruch – według mnie powinien zostać z Goossenem. Jeśli chodzi o Crawforda, to moim zdaniem najlepszy pięściarz kategorii półśredniej, co potwierdzają jego osiągnięcia – Amerykanin to mistrz świata federacji WBA, WBC, WBO oraz IBF. Jego atutami są szybkość i wszechstronność, jest w stanie znokautować rywala zarówno prawą, jak i lewą ręką. Bardzo dużo widzi w ringu i ma doskonały timing – to pozwala mu uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Jak oceniam szanse Amira w tym starciu? Niestety, mimo że bardzo go lubię i jest moim dobrym kolegą, uważam, że Crawford wygra tę walkę przed czasem, choć chciałbym, żeby było inaczej.

Andrzej Fonfara i Amir Khan

Na zdj. Andrzej Fonfara i Amir Khan.

Fonfara typuje:

Gala Matchroom Boxing w londyńskiej hali O2 Arena:

David Allen – Lucas Browne – Allen wygrana przed czasem TKO/KO

Derek Chisora – Senad Gashi – Chisora wygrana przez TKO/KO

Joshua Kelly – Przemysław Runowski – Kelly wygrana

Madison Square Garden – Nowy Jork:

Terence Crawford – Amir Khan – wygrana Crawforda przed czasem TKO/KO