Przed nami decydujące starcia o to, które z drużyn Polskiej Hokej Ligi powalczą w kolejnym, finałowym etapie rozgrywek. Pierwsze pojedynki fazy pre-play-off w najbliższą środę oraz piątek.

W ostatnim czasie niektóre wyniki były zaskakujące. Może to zasłona dymna przed grą w najważniejszej pucharowej części sezonu, a może po prostu: gwałtowna obniżka formy jednych, wzrost innych.

Z pewnością do kategorii tych drugich można zaliczyć hokeistów z Gdańska. MH Automatyka wygrała siódmy raz z rzędu, dzięki czemu w pre-play-offach zmierzą się z PGE Orlikiem Opolem i bez wątpienia są faworytem do zwycięstwa. W ostatniej części sezonu zasadniczego gdańszczanie wygrali po dogrywce z Comarch Cracovią 4:3. Gola na wagę triumfu strzelił kapitan Jan Steber. Krakowianie zaś w ćwierćfinale ligi powalczą z JKH Jastrzębiem, a więc niespodziewanym dość zdobywcą Pucharu Polski.

„ Owszem, pojawiły się zaległości trzytygodniowe ze względu na opóźnienie funduszy z Urzędu Miasta, ale dotacja, którą posiłkujemy się w styczniu została przyznana i zaległości zostaną na dniach uregulowane. Ponadto zaznaczam że nie ma żadnego konfliktu na linii zarząd-drużyna, a tym bardziej zarząd- trener” – powiedział prezes KH Podhala Marcin Jurzec (podhaleregion.pl). A więc to ponoć tylko plotki, złe języki. Oby. A wracając na taflę lodowiska: TatrySki Podhale w 1/4 finału ligi zmierzy się  KH Energą Toruń. W ostatnim spotkaniu rundy zasadniczej nowotarżanie bez większych przeszkód pokonali na Tor-Torze „Stalowe Pierniki” 3 do 0. Prezentowali przy tym szybszą i bardziej siłową grę. Czyżby torunianie zostali rozgryzieni przez swoich ligowych rywali? Być może. Sytuację poprawiłoby zakontraktowanie nowych zawodników, ale z planowanych w Toruniu transferów nic nie wyszło. Zapewne uznano, że spokojne utrzymanie w PHL to u beniaminka cel nadrzędny, więc płacenie za nowych graczy nie jest kluczowe.

Ciekawie zapowiada się jeszcze nie ćwierćfinałowa rozgrywka między Zagłębiem Sosnowiec a Unią Oświęcim. Sosnowiczanie sprawili ogromną sensację, wygrywając w „Satelicie Spodku” w Katowicach z liderem Tauronem KH GKS-em, a gola równo z syreną końcową (!) zdobył Denis Akimoto:

Z kolei u przeciwników z Zagłębia, czyli w Unii Oświęcim bryluje Rosjanin Aleksiej Trandin. 29-latek w meczu z Orlikiem zanotował drugi hat-trick z rzędu, więc nic dziwnego, że fani hokeja w Oświęcimiu liczą na jego wyborną dyspozycję w fazie pre-play-off. W klasyfikacji kanadyjskiej PHL prowadzą Rosjanin Daniił Oriechin (KH Energa) oraz Słowak Andrej Themar (Unia), którzy na swoim koncie zgromadzili po 54 punkty.

Ćwierćfinały Polskiej Hokej Ligi (do czterech wygranych):

GKS Tychy – ? (drużyna z pre-play-off)

Tauron KH GKS Katowice – ? (drużyna z pre-play-off)

TatrySki Podhale Nowy Targ – KH Energa Toruń

JKH GKS Jastrzębie – Comarch Cracovia Kraków

Pary Pre-play-off (gra do dwóch zwycięstw):

Unia Oświęcim – Zagłębie Sosnowiec

MH Automatyka Gdańsk – PGE Orlik Opole