Szeroka kadra żużlowa wybrana. Wszystko jest OK?

Kilka dobrych dni temu poznaliśmy skład Biało-Czerwonych. Oficjalnie ogłosił go Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego. Na liście jest 18 nazwisk, więc oczywiste jest, że do najważniejszych imprez międzynarodowych w przyszłym roku – jak np. Speedway of Nations – potrzebna będzie znacznie ograniczona liczba żużlowców. No, do SoN do nawet tylko trzech. Czy wśród tych zawodników są jakieś niespodzianki?

Kadra seniorów liczy ośmiu ludzi. Są to, w kolejności alfabetycznej: Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Maciej Janowski, Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, Kacper Woryna, Bartosz Zmarzlik. i właściwie trudno tu o jakąkolwiek polemikę. Wszyscy – za wyjątkiem jednego – to byli lub obecni stali uczestnicy Grand Prix, którzy z niejednego żużlowego pieca chleb jedli, nie wyłączając złotych medali w Drużynowym Pucharze Świata. Właśnie. Jeśli już mielibyśmy się do kogoś przyczepić, to jedynie do Kacpra Woryny. Bo został w pierwszoligowym ROW-ie Rybnik, bo najmniej doświadczony. To wszystko prawda. Ale z drugiej strony, 22-latek papiery na solidną jazdę ma. Szkoda (w Rybniku myślą inaczej), że nie zdecydował się na ofertę Betardu Sparty Wrocław. Jazda w PGE Ekstralidze to najwyższa szkoła żużlowego rzemiosła. No, ale zarówno Woryna, jak i chyba wszyscy w Rybniku mocno wierzą, że czeka ich jeszcze tylko rok na jej zapleczu.

To, co uderza wśród powyższych ośmiu nazwisk to nawet nie młody rybniczanin, a… brak przedstawiciela rodem z Kujawsko-Pomorskiego. Toruń, Grudziądz, Bydgoszcz – te ośrodki (Grudziądz nieco mniej) zawsze kogoś tam do kadry miały. Niestety, przyszły rok oznacza wielką posuchę. I jest czymś symptomatycznym jeśli chodzi o poziom szkolenia. Bydgoszcz? O następców braci Gollobów tam trudno. Krzysiek Buczkowski z GKM-u jest od kadry znacznie dalej niż był jeszcze choćby w 2015 roku. Podobnie zresztą, jak Adrian Miedziński, czy Paweł Przedpełski, choć akurat rodowici torunianie mają – przez osobę Marka Cieślaka z forBET Włókniarza Częstochowa – nieco bliżej do reprezentacji.

Przekonał się o tym Jakub Miśkowiak, który owszem, utalentowany, ale jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że do juniorskiego towarzystwa trafił trochę awansem. Awansem, jaki wykonał, przeprowadzając się właśnie do Częstochowy. Ale dobrze, że jest w tym gronie. Tak, jak bardzo zdolny Mateusz Cierniak, czy inny „żółtodziób” z polotem Wiktor Lampart. No, dobrze dobrze… a co tam robi gość o rosyjskobrzmiącym nazwisku Trofimow? Po pierwsze, to nie Rosjanin, a Ukrainiec. Po drugie, jego nazwisko jest dość dobrze znane, zwłaszcza u starszych kibiców „czarnego sportu”, wszak na żużlu jeździł jego dziadek Wiktor senior oraz ojciec Władimir. I to właśnie tata, jako dobry znajomy Romana Jankowskiego, przyjechał do Leszna ze swoim synem. Ten od 13. roku życia był częstym gościem na stadionie im. Alfreda Smoczyka. A 31 lipca 2017 roku oficjalnie dostał polskie obywatelstwo. To właśnie w Lesznie uczył się tego trudnego rzemiosła. I chyba doskonale pojął o co w nim chodzi…:

Szeroka kadra Polski na sezon 2019:

Seniorzy:

Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)
Jarosław Hampel (Fogo Unia Leszno)
Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
Krzysztof Kasprzak (Cash Broker Stal Gorzów)
Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
Kacper Woryna (ROW Rybnik)
Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów)

Juniorzy:

Mateusz Cierniak (Grupa Azoty Unia Tarnów)
Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
Michał Gruchalski (forBET Włókniarz Częstochowa)
Rafał Karczmarz (Cash Broker Stal Gorzów)
Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)
Wiktor Lampart (Speed Car Motor Lublin)
Jakub Miśkowiak (forBET Włókniarz Częstochowa)
Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
Szymon Szlauderbach (Fogo Unia Leszno)
Wiktor Trofimow (Speed Car Motor Lublin)