Najciekawsza w teorii część przerwy zimowej w PGE Ekstralidze – okres transferowy – za nami. W dodatku nie była aż tak znowu emocjonująca. Dzięki przeciekom zewsząd wylewających się na różne łamy, już przed 1 listopada znaliśmy odpowiedzi na dręczące nas pytanie podstawowe. A brzmiało ono: w jakich składach drużyny przystąpią do zbliżających się rozgrywek?

Nie obyło się, rzecz jasna, bez mało eleganckiego „prania brudów” i wystawiania ich na widok publiczny. Swoje żale wylał m.in. Słowak Martin Vaculik, czy Grzegorz Zengota:

Kasa musi się zgadzać. O co tyle hałasu?

W dzisiejszym felietonie mniej przyjrzymy się personalnym przepychankom z pieniędzmi w tle, a skupimy się bardziej na pierwszej ocenie siły drużyn z PGE Ekstraligi. Na pierwszy rzut oka najsilniejszym zestawem dysponuje zielonogórski Falubaz z wspomnianym wyżej Vaculikiem oraz Nickim „Dzikiem” Pedersenem. Stężenie wielkich żużlowych osobowości na tak małej przestrzeni może być dla drużyny zabójcze. Bo dodajmy, że ci dwaj zawodnicy dołączyli do doświadczonego weterana i legendy klubu z myszką Miki na plastronach Piotra Protasiewicza, byłego wicemistrza świata Patryka Dudka i ambitnego Duńczyka Michaela Jepsena Jensena. „Paka” niezła. Kluczowe jest, by te klocki w odpowiedni sposób poukładać, choć pogodzenie tak wielu interesów nie będzie łatwe. Musi tu przeważyć zdanie i autorytet dwóch Adamów: nowego prezesa Golińskiego oraz dotychczasowego trenera Skórnickiego. Jeśli obejdzie się bez zgrzytów, wówczas zielonogórzanie mogą próbować zdetronizować Fogo Unię Leszno. Jeszcze jednym warunkiem jest dalszy rozwój juniorów Falubazu.

No właśnie – mistrz Polski z Leszna tak łatwo nie odda pola rywalom. Tym bardziej, że fundament w postaci genialnych juniorów nadal tam się utrzymał. Pytaniem zasadniczym jest, jak powrót do cyklu Grand Prix wpłynie na jednego z „Byczych” liderów Janusza Kołodzieja. W sezonie 2011, gdy był pełnoprawnym uczestnikiem, zaliczył przecież poważny zjazd formy ligowej: ze średniej 2,52 pkt/bieg do, uwaga, 1,76.

Perspektywiczny zespół to wcale nie jest najmłodszy zespół. Nie rozumiem zarzutów w stronę Get Well. Opieramy się o kilka solidnych filarów, a poza tym mamy jasny i konkretny plan, jak budować challengerów. Rzeczywistość jest taka, że w PGE Ekstralidze średnia wieku cały czas rośnie. My się w to po prostu wpisujemy. W Zielonej Górze odszedł Grzegorz Zengota, a w jego miejsce pojawił się zdecydowanie bardziej doświadczony Nicki Pedersen. Czy ktoś mówi, że to problem? Nie, bo takie są czasy. Moim zdaniem przed Get Well rysuje się ciekawa perspektywa” – powiedział opiekun Get Well Jacek Frątczak (sportowefakty.wp.pl). „Ciekawa” być może, tylko szkoda – powie toruński kibic – że w seniorskim składzie nie ma ani jednego zawodnika z Torunia. Pierwszy raz w 56-letniej historii klubu…

Dwóch torunian jest za to w zestawieniu forBET Włókniarza. Częstochowianie liczą, że Paweł Przedpełski pójdzie pod względem sportowym w ślady Adriana Miedzińskiego i będzie ważnym ogniwem w ekipie Marka Cieślaka. Pod Jasną Górą także myślą o play-offach. Zapewne tak intensywnie, jak absolutny żużlowy przywódca forBET Leon Madsen o debiucie w Grand Prix.

Max Fricke, Vaclav Milik (obaj Betard Sparta Wrocław), Szymon Woźniak, Peter Kildemand i Anders Thomsen (wszyscy Cash Broker Stal Gorzów), a także Kenneth Bjerre i Patryk Rolnicki (eks-Unia Tarnów, teraz obaj MrGarden GKM Grudziądz) – od tych zawodników w dużej mierze będzie zależał wynik ich drużyn w PGE Ekstralidze. Wszyscy wymienieni muszą potwierdzić, że są zawodnikami w pełni, że zasługują na ważną pozycję w zespole z „najlepszej ligi świata”. W przeciwnym razie, ich ekipy może czekać zażarta walka z outsiderem i beniaminkiem rozgrywek Speed Car Motorem Lublin.

Meczowe ósemki klubów PGE Ekstraligi

Fogo Unia Leszno (trener Piotr Baron)

Emil Sajfutdinow, Piotr Pawlicki, Janusz Kołodziej, Jarosław Hampel, Brady Kurtz

juniorzy: Bartosz Smektała, Dominik Kubera

rezerwowy: Szymon Szlauderbach

Cash Broker Stal Gorzów (Stanisław Chomski)

Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak, Szymon Woźniak, Peter Kildemand, Anders Thomsen

juniorzy: Rafał Karczmarz, Mateusz Bartkowiak

rezerwowy: Adam Ellis

Betard Sparta Wrocław (Dariusz Śledź)

Tai Woffinden, Maciej Janowski, Max Fricke, Vaclav Milik, Jakub Jamróg

juniorzy: Maksym Drabik, Patryk Wojdyło

rezerwowy: Gleb Czugunow

forBET Włókniarz Częstochowa (Marek Cieślak)

Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Matej Żagar, Adrian Miedziński, Paweł Przedpełski

juniorzy: Jakub Miśkowiak, Michał Gruchalski

rezerwowy: Damian Dróżdż

Get Well Toruń (Jacek Frątczak)

Jason Doyle, Niels K. Iversen, Rune Holta, Chris Holder, Norbert Kościuch

juniorzy: Igor Kopeć-Sobczyński, Maksymilian Bogdanowicz

rezerwowy: Jack Holder

MrGarden GKM Grudziądz (Robert Kempiński)

Artiom Łaguta, Kenneth Bjerre, Przemysław Pawlicki, Antonio Lindbaeck, Krzysztof Buczkowski

juniorzy: Patryk Rolnicki, Kamil Wieczorek

rezerwowy: Roman Lachbaum

Falubaz Zielona Góra (Adam Skórnicki)

Nicki Pedersen, Patryk Dudek, Martin Vaculik, Michael Jepsen Jensen, Piotr Protasiewicz

juniorzy: Mateusz Tonder, Norbert Krakowiak

rezerwowy: Mads Hansen

Speed Car Motor Lublin (?)

Andreas Jonsson, Mikkel Michelsen, Robert Lambert, Paweł Miesiąc, Grzegorz Zengota

juniorzy: Wiktor Lampart, Emil Peroń

rezerwowy: Wiktor Trofimow